Facebook Pixel Σάρωσαν στην πρεμιέρα οι Έφηβοι!
| 2017-07-29 23:25:00

Σάρωσαν στην πρεμιέρα οι Έφηβοι!

Με το δεξί μπήκε στο Πανευρωπαϊκό η Εθνική U18, καθώς η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου νίκησε 81-67 τη Σλοβενία.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι διεθνείς μας έδειξαν τα... δόντια τους και ανέβασαν πολύ την διαφορά, με την Σλοβενία να μην μπορεί ουσιαστικά ποτέ να επιστρέψει.

Πρώτος σκόρερ για την Ελλάδα ήταν ο Μωραΐτης με 24 πόντους, με τον Πιλάβιο να προσθέτει ακόμα 16 πόντους.

Επόμενο παιχνίδι για την Ελλάδα θα είναι εκείνο κόντρα στην Φινλανδία, αύριο (30/7) στις 16:45.

Η Εθνική μας ξεκίνησε μουδιασμένα την αναμέτρηση, όντας άστοχη στην επίθεση στα πρώτα λεπτά. Παρόλα αυτά πριν τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο, ο Μωραΐτης πήρε το... όπλο του και η περίοδος ολοκληρώθηκε στο 27-12.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα το έπιασε από εκεί που το... άφησε και δεν άφησε κανένα περιθώριο στους Σλοβένους να πλησιάσου. Έτσι οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-26.

Ο Μωραΐτης αποσύρθηκε στον πάγκο στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως τη σκυτάλη πήρε ο Πιλάβιος, με τον νεαρό γκαρντ να βρίσκει τους διαδρόμους και να κρατάει την διαφορά πάνω από τους 20. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 69-47.

Η τέταρτη περίοδος αποτέλεσε μια τυπική διαδικασία για τις δύο ομάδες με την Εθνική μας να παίρνει την νίκη άνετα και να ξεκινάει έτσι με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Πανευρωπαϊκό της Σλοβακίας.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-50, 47-69, 67-81.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Γκάμπερσεκ, Χέιν 8, Κλαβζάρ 8, Σούσα 7, Κλάνισεκ, Λίτσεν 5, Σούσεκ 6, Γιάντσαρ 2, Κράλι 8, Μλάκαρ 8 (2), Γιόγκαν 2, Γκορμπατσόφ 13 (3).
ΕΛΛΑΔΑ: Καλαϊτζάκης Γ. 12 (3), Μωραΐτης 24 (2), Καμπερίδης 1, Καλαϊτζάκης Π. 5 (1), Δούβλης, Πιλάβιος 16 (2), Δομπρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 7, Καμπουρίδης 2, Γάργαλης 4, Λιούνης 4, Βύρλας 2.