Facebook Pixel Ακάθεκτη η Λαμία, "διπλό" ο Παναιγιάλειος στα Ψαχνά
| 2014-11-09 18:47:00

Ακάθεκτη η Λαμία, "διπλό" ο Παναιγιάλειος στα Ψαχνά

Η Λαμία νίκησε εύκολα μπροστά σε 2000 οπαδούς της τον Πιερικό με 3-0 και πέρασε στην 1η θέση του 2ου ομίλου της Football League, ενώ στον 1ο όμιλο ο Παναιγιάλειος πέρασε νικηφόρα από τα Ψαχνά (2-1 τον τοπικό Ηρακλή).

1ος όμιλος
Στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας του Νοτίου ομίλου αναρριχήθηκε ο Παναιγιάλειος, ο οποίος παρατάχθηκε με διαφοροποιήσεις στο αρχικό σχήμα, ωστόσο αυτό δεν τον εμπόδισε να επικρατήσει 2-1 του Ηρακλή Ψαχνών στην Εύβοια. Ο Τζημογιάννης άνοιξε το σκορ στο 23ο λεπτό με σουτ κι ο Πολ Ουρτάδο διπλασίασε το προβάδισμα στο 53ο με πλασέ, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν με σουτ του Έρικ Γουόρντεν στο 78'.

Η ανοδική πορεία των Χανίων συνεχίζεται, δεδομένου ότι η Καλλιθέα δεν μπόρεσε να προβάλλει σθεναρή αντίσταση επί κρητικού εδάφους (2-1), ο Αχαρναϊκός πανηγύρισε την πρώτη του εντός έδρας νίκη (3-1 τον Πανηλειακό), ενώ νωρίτερα η Ερμιονίδα έκαμψε την αντίσταση της Επισκοπής με 1-0, σε μία επεισοδιακή αναμέτρηση με δύο αποβολές στην εκπνοή και μία τρομερή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο 93'.

2ος όμιλος
Υπό το βλέμμα περίπου 2.000 φίλων της, η Λαμία θριάμβευσε 3-0 του Πιερικού και ανέβηκε στην κορυφή του 2ου ομίλου της Football League (σ.σ. ο Ηρακλής έχει έναν αγώνα λιγότερο). Ο Άντονι Φατιόν άνοιξε το σκορ με κεφαλιά στο 10ο λεπτό, ο Ανδρέας Βασιλόγιαννης βρήκε δίχτυα με τον ίδιο τρόπο στο 37ο κι ο Κώστας Νεόφυτος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με προβολή στο 39ο.

Η εκπληκτική Ζάκυνθος δυσκολεύτηκε με τον Φωκικό, ωστόσο τον μετέτρεψε σε ένα ακόμα θύμα της και με το τέταρτο συνεχόμενο τρίποντο (1-0) παραμονεύει (έχοντας κάνει και το ρεπό της) σε απόσταση βολής από την πρώτη θέση.

Όσο για τα υπόλοιπα παιχνίδια του βορείου ομίλου, ο Αιγινιακός επέστρεψε -έστω και αγχωτικά- στις νίκες με το 1-0 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ενώ μεγάλο διπλό (με ανατροπή κιόλας) πέτυχε ο Αγροτικός Αστέρας στο ντέρμπι ουραγών με τον Τύρναβο.