Facebook Pixel «Πράσινο» πάρτι με ΑΕΚ και... πρωτάθλημα!
Άλλα Σπορ
| 2014-11-16 19:07:00

«Πράσινο» πάρτι με ΑΕΚ και... πρωτάθλημα!

Στο κατάμεστο γήπεδο της Κυψέλης, με τον κόσμο να ζητάει και πάλι πρωτάθλημα, τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι νίκησαν 3-0 σετ την ΑΕΚ για την Α1. Φοβερές στιγμές στο φινάλε, με τις Πράσινες να... χορεύουν στον ρυθμό της κερκίδας και των συνθημάτων.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης με 3-0 (25-16, 25-23, 25-23) της ΑΕΚ στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής της Α1 Γυναικών διεύρυνε το αήττητο σερί του στους έξι αγώνες και υποχρέωσε την Ένωση στην πρώτη της ήττα στη σεζόν.

Στο πρώτο σετ μετά το τεχνικό τάιμ άουτ ο Παναθηναϊκός πιέζοντας στο σερβίς και δημιουργώντας προβλήματα στην υποδοχή της ΑΕΚ μετέτρεψε το 9-7 σε 12-7 και 16-9. Η ΑΕΚ πλησίασε στο 20-16 με επίθεση της Ιβάνοβα αλλά αυτός ήταν ο τελευταίος πόντος της καθώς με νέο σερί από λάθη το σετ έληξε με 25-16.

Η συνέχεια όμως ήταν εντελώς διαφορετική καθώς κι η ΑΕΚ από την πλευρά της άρχισε να πιέζει την υποδοχή του Παναθηναϊκού και το ματς απέκτησε μεγάλο ενδιαφέρον. Η Ένωση μετά το 10-10 απέκτησε μια διαφορά δύο πόντων την οποία συντηρούσε για να φτάσουμε στο 18-21 όπου έχασε κόντρα επίθεση για να φτάσει στο +4 κι ο ΠΑΟ με συνεχόμενους πόντους από την Χρήστου ισοφάρισε 21-21. Η ΑΕΚ προηγήθηκε για τελευταία φορά με 22-23, καθώς η Βίλκου ισοφάρισε 23-23, η Γιακουμή με διπλή μπαλιά έκανε το 24-23 και η Χρήστου με κόντρα επίθεση το 25-23.

Παρά την συγκεκριμένη εξέλιξη η ΑΕΚ παρέμεινε ανταγωνιστική και στο τρίτο σετ, όπου ο μεν Ρούσης ξεκίνησε ως βασική τη Χρήστου ο δε Ρουμελιώτης την Λαγουδάκη με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την Ένωση να ξεφεύγει με 18-20. Μετά το τάιμ άουτ του Ρούση ο ΠΑΟ έτρεξε σερί 4-0 για το 22-20, με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει 23-23, αλλά η επίθεση της Γκούζου έφερε τον ΠΑΟ σε ματς μπολ και τελικά μετά από φάση διαρκείας η Βίλκου με πλασέ τελείωσε το ματς.

Η γνώμη του πάγκου
Ρούσης: «Ήταν ένα δύσκολο ματς το οποίο είχε μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας λόγω της μεγάλης νίκης που είχαμε κάνει. Είχα ανησυχίες αλλά ευτυχώς τα κορίτσια, παρόλο που έκαναν κάποια λάθη που δεν συνηθίζουν, ήταν συγκεντρωμένες και πήραν μια μεγάλη νίκη. Η ΑΕΚ παρόλο που εμφανίζεται αποδυναμωμένη είναι μια πολύ καλή ομάδα και το απέδειξε και σήμερα».

Ρουμελιώτης: «Παίξαμε με μια ομάδα που έχει διαφορετικούς στόχους από εμάς και σε μια δύσκολη έδρα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος, έγινε ντέρμπι στα δύο επόμενα και λεπτομέρειες δεν μας άφησαν να πάρουμε κάτι καλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια αλλά στα κρίσιμα σημεία μας έλειψε η εμπειρία και το καθαρό μυαλό»

Τα σετ: 25-16, 25-23, 25-23
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 10 (7/15 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 14 (9/13 επ., 5 μπλοκ), Μερτέκη 4 (4/9 επ., 40% υπ. – 30% άριστες), Βίλκου 12 (12/22 επ.), Τσίμα 10 (10/26 επ., 50% υπ. – 14% άριστες), Πατσέκο 4 (2/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (67% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 4 (4/12 επ., 62% υπ. – 38% άριστες), Τσατσούρι
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 2 (1/4 επ., 1 άσο), Κουνάδη, Ιβάνοβα 9 (7/21 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Γιακουμή 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ), Κατσαντώνη 10 (8/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 5 (2/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 24% άριστες), Κακουράτου –λ (64% υπ. – 45% άριστες) / Λαγουδάκη 7 (5/14 επ., 2 άσοι, 45% υπ. – 09% άριστες),