Facebook Pixel Ο ΠΑΟΚ 3-0 στην Ορεστιάδα και έπιασε κορυφή!
Άλλα Σπορ
| 2014-12-20 23:17:00

Ο ΠΑΟΚ 3-0 στην Ορεστιάδα και έπιασε κορυφή!

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 τον ΑΟ Ορεστιάδας στον αγώνα που έγινε στο σχεδόν κατάμεστο «Νίκος Σαμαράς» για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volleyleague Ο δικέφαλος του Βορρά είχε σε πολύ καλή μέρα τον Ερνάντο Γκόμεζ με 28 πόντους και τον Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς με 12 πόντους και με 56% άριστη υποδοχή.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και περιμένει το Δευτεριάτικο ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη για να δει αν θα παρεμείνει στην πρώτη θέση

Μάλιστα η προσφορά του Ισραηλινού ήταν πολύ σημαντική στο δεύτερο σετ, όπου με το σερβις στο 17-17 έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ για να διαμορφώσει το 17-22.

Με πρωταγωνιστές τους Σαφράνοβιτς, Γκόμεζ αλλά και με πολύ καλή οργάνωση παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη χωρίς απώλειες και σημείωσε την όγδοη ήττα του στο πρωτάθλημα που τον φέρνει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μέχρι την Δευτέρα οπότε ο Ολυμπιακός θα δοκιμαστεί στην έδρα του Παναθηναϊκού. Η Ορεστιάδα γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα και έμεινε στάσιμη στους 12 βαθμούς αποκτώντας «συγκάτοικο» τον Παμβοχαϊκό που νίκησε εκτός έδρας τη Λαμία.

Ο δικέφαλος μπήκε δυνατά και ξέφυγε 5-1 στο 1ο σετ. Χωρίς πολλά λάθη και τον Σαφράνοβιτς να δίνει ρεσιτάλ ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά, ενώ η Ορεστιάδα μείωσε στο -2 (9-7). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 16-10 και μέχρι το τέλος του σετ έφτασε σχετικά άνετα στο 25-17.

Καθοριστικό ήταν το 2ο σετ όπου ο ΠΑΟΚ με σταθερή υποδοχή και καλό μπλοκ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 9-7. Με λάθος του Σαφράνοβιτς και μπλοκ του Τόμσον η Ορεστιάδα ισοφάρισε 9-9 και με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 12-10. Με τρία μπλοκ του Ντίνα ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι κεφάλι 17-15, η Ορεστιάδα ισοφάρισε (17-17) με Ριζόπουλο και Γκιγιέρμε κι εκεί ήταν το πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα. Με τον Σαφράνοβιτς στο σερβίς και άριστη τακτική στο μπλοκ ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 22-17 «καθαρίζοντας» το σετ με 25-19, ενώ ο Γκόμεζ με νέο άσσο πήρε τον τελευταίο πόντο.

Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του 3ου σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 7-7. Με καλύτερη ψυχολογία και μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 9-7 με δύο πόντους του Γκόμεζ. Ο Βενεζουελάνος εκμεταλεύτηκε την απογοήτευση των γηπεδούχων και με αποτελεσματικές ενέργειες αύξησε τη διαφορά στο 15-11 και η διαφορά άνοιξε στο +7 στο φινάλε του σετ (25-18) που ολοκληρώθηκε με νέο σερί του Γκόμεζ.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Τσεπκινλής