Facebook Pixel Έλιωσε τις ασπιρίνες στα πέναλτι!
| 2015-03-18 01:30:00

Έλιωσε τις ασπιρίνες στα πέναλτι!

Επικρατώντας 4-2 της Μπάγερ στη διαδικασία των πέναλτι, η Ατλέτικο προκρίθηκε στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. 1-0 η κανονική διάρκεια του ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ατλέτικο αν και ήταν κακή κατάφφερε να προηγηθεί στο σκορ, ισοφαρίζοντας το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα (1-0 υπέρ της Λεβερκούζεν). Οι Ισπανοί άνοιξαν το σκορ στο 27' με το σουτ του Σουάρεθ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι δεν ήταν καθόλου καλού (όπως στο πρώτο). Η αναμέτρηση δεν είχε ρυθμό, η Ατλέτικο ήταν λίγο καλύτερη, αλλά η Λεβερκούζεν με τη στιβαρή γερμανική της άμυνας κρατούσε γερά. Ευκαιρίες κάναμε αρκετά λεπτά να δούμε. Φτάσαμε μέχρι το 80' όπου η Ατλέτικο απείλησε με τον Αρντά Τουράν με τον Λένο να αποκρούει. Έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο, οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από δύο ευκαιρίες και ο αγώνας πήγε στα πέναλτι. Στη ρώσικη ρουλέτα, οι Ισπανοί ήταν πιο εύστοχοι νίκησαν 4-2 και πήραν το εισιτήριο για τους “8”.