Facebook Pixel ΠΑΟ να γίνω... πελάτηθ
| 2015-10-30 00:41:00

ΠΑΟ να γίνω... πελάτηθ

Η Μπάρτσα πήρε την 9η σερί νίκη κόντρα στους κακούς πράσινους που χωρίς Κούζμιτς και Γιάνκοβιτς έδωσε δικαίωμα στους "μπλαουγκράνα" να νικήσουν στο τέλος εύκολα με 77-52. "Δήμιος" ο Περπέρογλου με 11π.

Το “τριφύλλι” ήταν ασύνδετο και στις δύο πλευρές του παρκέ, χωρίς σωστές αλλαγές στην άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση, δεν κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του και μόλις οι Καταλανοί βρήκαν ρυθμό, δεν ξανακοίταξαν πίσω, φθάνοντας μέχρι και το +25 (74-49). Οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο από τους 7 πόντους, στο δεύτερο μέρος, και να διεκδικήσουν με αξιώσεις το θετικό αποτέλεσμα.

Καλάθης, Φελντέιν, Πάβλοβιτς, Γκιστ και Ραντούλιτσα ήταν η βασική 5άδα του Παναθηναϊκού. Τα δύο γρήγορα φάουλ του Πάβλοβιτς στο μαρκάρισμα του Πέρπε που είχε 2/2 τρίποντα έφεραν τον Χαραλαμπόπουλο στο ματς, εξ ου και το 8-6 στο 5`. Το περίεργο ήταν πως ο Τζόρτζεβιτς χρησιμοποίησε και τον Παπαγιάννη, αλλά κακές επιλογές στην επίθεση και κακές επιστροφές στην άμυνα έφεραν το 14-9. Το σχήμα χαμήλωσε στο τέλος με τον Γκιστ στο "5" αλλά μετά από λάθη η Μπάρτσα έφτασε με τον Λαουάλ στο 17-11 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το 17-11 έγινε 27-13 με ένα σερί 10-2 στο 13`, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βάλει "στοπ" στον ρυθμό της Μπαρτσελόνα. Η ζώνη των πρασίνων αποσυντόνισε κάπως την Μπαρτσελόνα, ενώ ο Ραντούλιτσα άρχισε να φθείρει τους αντιπάλους του, με το σκορ να πηγαίνει στο 27-17 στο 14`, όμως το κακό ήταν οτι άρχιζε να βρίσκει ρυθμό ο Αρόγιο (2/2). Όλα πήγαιναν στραβά για τον Παναθηναϊκό με την Μπάρτσα να χτυπάει στην περιφέρεια και στη ρακέτα φτάνοντας στο 40-22 στο 18`... Η άμυνα ζώνης ήταν ρίσκο, δεδομένου ότι η Μπαρτσελόνα έπαιζε εκείνη τη στιγμή με Αρόγιο, Ναβάρο, Αμπρίνες και Ντόλμαν, με τέσσερις φονικούς σουτέρ. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς είχαν φτάσει ήδη τα 11 λάθη και τελικά το δεκάλεπτο έληξε 42-28. Η Μπαρτσελόνα σκόραρε με μεγαλύτερη άνεση κι αυτό αποτυπώθηκε και στο σκορ.

Με ένα 7-0, προϊον της καλής του άμυνας, ο Παναθηναϊκός μείωσε 42-35. Τα καλά νέα όμως κράτησαν λίγο, καθώς Ραντούλιτσα και Πάβλοβιτς έφτασαν τα τρία φάουλ και η Μπάρτσα πήγε εκ νέου τη διαφορά στο +10. Με τον Γκιστ στο "5" και κάρφωμα του Αμερικανού στον αιφνιδιασμό έγινε το 48-41 στο 25`, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται το κακό τρανζίσιον των γηπεδούχων. Οι πράσινοι όμως υπέπεσαν πάλι σε λάθη και η Μπαρτσελόνα με ένα σερί 7-0 πήγε στο 55-41, με το δεκάλεπτο να λήγει 55-43 με παλληκαρίσιο καλάθι του Πάβλοβιτς.

Άστοχες ήταν αμφότερες οι ομάδες στο 4ο δεκάλεπτο, με τους πράσινους όμως να κυνηγάνε και τον χρόνο. Το τρίποντο του Ναβάρο για το 59-44 στο 33` ήταν μαχαιριά για τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς που ούτως η άλλως είχαν δύσκολη αποστολή. Το ματς είχε αποκτήσει τυπική διαδικασία πλέον, η διαφορά έφτασε και στους 24 (74-49 στο 39`) και τελικά πήγε στους 25.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-28, 55-43,  77-52