Facebook Pixel Προσοχή! Ξύπνησε ο Βασιλιάς...
| 2015-10-31 00:35:00

Προσοχή! Ξύπνησε ο Βασιλιάς...

Ο Ολυμπιακός, χωρίς να παίξει πάλι καλά, νίκησε στην Ιταλία τη Μιλάνο με 71-66 και έδειξε πως σιγά – σιγά ανεβάζει στροφές. Καθοριστικός ο Σπανούλης, εξαιρετικοί οι Γιανγκ – Πρίντεζης.

Επέστρεψε στις ευρωπαϊκές του νίκες ο Ολυμπιακός, καθώς έστω και χωρίς να παίξει πολύ καλά, νίκησε τη Μιλάνο στην Ιταλία με 71-66. Για να έρθει η νίκη χρειάστηκε να ανεβάσουν στροφές οι Πρίντεζης και Σπανούλης, αλλά και να παίξουν οι Πειραιώτες την άμυνα που ζήταγε ο Σφαιρόπουλος.

Παιχνίδι χωρίς... Stop, στα μέτρα του Ολυμπιακού

Από τα πρώτα λεπτά φάνηκε ξεκάθαρα πως θα δούμε ένα ματς με τις δύο ομάδες να μην ακολουθούν τις τακτικές των προπονητών τους και να ψάχνουν συνεχώς τα μακρινά σουτ. Αυτό βέβαια δεν... χάλαγε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό, οι οποίος με τον Σπανούλη να έχει 7 πόντους (δύο τρίποντα, μία βολή) από το πρώτο δεκάλεπτο και τον Γιανγκ να παίρνει ριμπάουντ και να τελειώνει τις επιθέσεις, έδειχνε πως θα είχε εύκολο βράδυ. Προηγήθηκε 9-12, όμως λόγω της κακής άμυνας βρέθηκαν στο 19-15 και τελικά στο 23-20.

Ο ρυθμός παρέμεινε ...τρελός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι Πειραιώτες αυτή την φορά ρόλαραν καλύτερα, βρήκαν σκορ από τους Λοτζέσκι και Χάκετ και κατάφερε να προηγηθούν μέχρι και με επτά πόντους, 27-34. Μάλιστα, ακόμα και όταν η Μιλάνο πλησίασε στο καλάθι (32-34) με ένα μίνι σερί, ο Αγραβάνης τους... σκότωσε με τρίποντο για το 32-37. Όπως συνέβη όμως και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έτσι και στο φινάλε του ημιχρόνου, οι Πειραιώτες έκαναν πολλά λάθη στην επίθεση, δέχθηκαν εύκολους πόντους και βρέθηκαν να χάνουν με 39-37!

Με Σπανούλη ήταν ερυθρόλευκο το... Θρίλερ

Επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς και οι παίκτες του Σφαιρόπουλου, υπακούοντας στις οδηγίες του προπονητή τους, έπαιξαν επιτέλους άμυνα. Κράτησαν σε χαμηλό σκορ τους Ιταλούς, προηγήθηκαν 41-47, όμως πάλι έκαναν πολλά λάθη μετά το 25ο λεπτό και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 54-52. Οι Πειραιώτες έδειχναν πως αν πατήσουν ...γκάζι μπορούν να καθαρίσουν εύκολο, ωστόσο αν δεν έπαιζαν άμυνα, δεν είχαν ελπίδες.

Έτσι λοιπόν, βάζοντας και τον Σπανούλη στο παιχνίδι τους στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, υποχρεώνοντας τους παίκτες της Μιλάνο να σουτάρουν συνεχώς μακρινά τρίποντα και να κάνουν λάθη, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να πάρουν τον έλεγχο στα χέρια τους. Οι Ιταλοί προηγήθηκαν 60-54, όμως με ένα μίνι σερί που ξεκίνησε από τρίποντο του Σπανούλη, οι Ερυθρόλευκοι απάντησαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 60-64, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Η Μιλάνο ισοφάρισε σε 64-64, όμως ο αρχηγός του Ολυμπιακού με ένα πολύ δύσκολο καλάθι 55''' πριν το τέλος, έκανε το 64-66 και έδωσε το... σύνθημα για τη νίκη.

Ακολούθησε μία εξαιρετική άμυνα των Ελλήνων και ένα χαμένο σουτ του Τζενίτλε, ενώ ο Πρίντεζης μετά από χαμένη επίθεση, πήρε γκολ-φάουλ και τελείωσε το ματς με το 64-69! Το τελικό σκορ ήταν 66-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 37-39, 54-52, 66-71

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Λαφαγέτ 5 (1), Τζεντίλε 24 (2), Τσερέλα, Μάτσβαν 9 (1), Τζένκινς 8 (2), Χούμελ 3 (1), Μπάρατς 1, Λαουάλ 3, Σίμον 11 (2).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 18 (4ριμπ, 1κλεψ), Χάντερ 4 (5ριμπ), Παπαπέτρου, Σπανούλης 14 (3τριπ, 2ριμπ, 4ασ), Στρόμπερι, Πρίντεζης 16 (1τριπ, 6ριμπ), Αγραβάνης 4 (1τριπ, 4ριμπ), Μάντζαρης, Χάκετ 9 (5ριμπ, 1κλεψ, 1ασ), Λοτζέσκι 6 (3ριμπ, 3ασ).