Facebook Pixel Ο καλύτερος πελάτης του Μπαρτζώκα!
| 2016-01-21 21:43:00

Ο καλύτερος πελάτης του Μπαρτζώκα!

Ο ΠAO έχασε για τρίτη φορά από την Κούμπαν (76-67), σε ένα ματς που ήταν αρκετά καλός, όμως στο φινάλε... πληγώθηκε από τα τρίποντα. Στο 1-3 πλέον, «ζημιά» από Ντρέιπερ!

Την τρίτη του ήττα σε τέσσερα παιχνίδια γνώρισε ο Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα, ο οποίος αν και στάθηκε καλά στην Ρωσία, τελικά ηττήθηκε από την Λοκομοτίβ Κούμπαν με 76-67.

Οι Πράσινοι είχαν σε καλή μέρα τους Γιάνκοβιτς, Φελντέιν και Φώτση, όμως στο φινάλε δεν έπαιξαν άμυνα, δέχθηκαν συνεχόμενα τρίποντα και έφυγαν με σκυμμένο το κεφάλι.

H... άσχημη συνήθεια, οι φωνές και η απάντηση!

Ο Παναθηναϊκός, όπως ακριβώς και στο προηγούμενο εκτός έδρας παιχνίδι του με την Φενέρ, ξεκίνησε απογοητευτικά και βρέθηκε νωρίς – νωρίς να κυνηγάει το σκορ, αφού έχανε με 12-0. Ο Τόρτζεβιτς έξαλλος κάλεσε τάιμ άουτ, έβαλε τις φωνές στους παίκτες του και κατάφερε να τους ξυπνήσει. Με εξαιρετικό τον Γιάνκοβιτς (δύο τρίποντα) οι Πράσινοι γύρισαν το ματς, προσπέρασαν σε 14-16, ωστόσο οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν... τα έχασαν. Η Κούμπαν με τρίποντο προσπέρασε σε 19-18 και τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-22.

Ο Παναθηναϊκός όμως είχε βρει ρυθμό και με τους Γιάνκοβιτς – Φελντέιν να κάνουν εξαιρετικό παιχνίδι, πάτησε... γκάζι στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου και για πρώτη φορά κατάφερε να γίνει το «αφεντικό» του ματς. Οι Πράσινοι γρήγορα – γρήγορα έφτασαν στο 24-34 και στο 26-36, όμως οι Ρώσοι βρήκαν και πάλι τρόπο να απαντήσεις. Μείωσαν σε 33-36, όμως το Τριφύλλι άντεξε και με τρίποντο του Φελντέιν έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 38-39.

Άντεξε με Φελντέιν

Επιστρέφοντας στο παρκέ οι δύο ομάδες μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, είχαν χάσει τον ρυθμό τους και αυτό φάνηκε στα ποσοστά τους. Στο τρίτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε μέτριο μπάσκετ και δύο ομάδες που ήταν πολύ άστοχες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τρίποντο του Φελντέιν 40-42, η Κούμπαν άμεσα απάντησε και το γύρισε σε 50-45, όμως ο άσος από την Δομινικανή Δημοκρατία κράτησε με νέο τρίποντο (50-48) κοντά το Τριφύλλι. Η περίοδος έκλεισε στο 53-51 και όλα έδειχναν ότι θα βλέπαμε ένα μεγάλο ντέρμπι στα τελευταία λεπτά...

Προσπάθησε ο Φώτσης, τον «σκότωσαν» τα 3ποντα

Μπαίνοντας λοιπόν στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, ήταν φανερό πως καμία από τις δύο ομάδες δεν ήταν πρόθυμη να χάσει. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο, με τις δύο ομάδες να «μένουν όρθιες» με δύσκολα σουτ. Η Κούμπαν εκμεταλλευόμενη την κάκιστη άμυνα του Τριφυλλιού, προσπέρασε δύο φορές σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός με τρίποντα του Φώτση ισοφάρισε πρώτα σε 61-61 και 64-64, όμως ο Ντρέιπερ με δύο τρίποντα έκανε το 70-64, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ο Τζόρτζεβιτς πήρε τάιμ άουτ, ο Γκιστ με 1/2 βολές μείωσε, όμως ο Ντελέινι με νέο τρίποντο «καθάρισε» το ματς. Το τελικό σκορ ήταν 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 38-39, 53-51, 76-67

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 14 (3), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 11 (1), Ντρέιπερ 20 (6), Κλαβέρ 4, Κολιούσκιν, Βορόνοφ 6, Ζούμπκοφ 9 (2), Μπρόκχοφ 8 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 1, Γιάνκοβιτς 12 (2), Φώτσης 12 (3), Ραντούλιτσα 11, Φελντέιν 13 (3), Διαμαντίδης 7 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 4 (8 ασ.), Κούζμιτς 2.