sportdog dog

Το Τσάμπιονς Λιγκ θέλει τον... ΠΑΟΚ του!

31.05.2016 - 21:09

Ο ΠΑΟΚ στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ! Ο Δικέφαλος του Βορρά δεν έδωσε δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη και με το 1-1 στην Τούμπα βγήκε πρώτος στα πλέι οφ και βλέπει τα... αστέρια!

Ο ΠΑΟΚ που μπήκε στο ματς ψάχνοντας δυο αποτελέσματα (νίκη και ισοπαλία) ξεκίνησε με βασικούς τους Γλύκο, Κίτσιου, Μαλεζά, Βίτορ, Λέοβατς, Τζιόλη, Τσίμιροτ, Χαρίση, Πέλκα, Ροντρίγκες και Αθανασιάδη.

Από την πλευρά του ο Παναθηναϊκός που έψαχνε μόνο το τρίποντο παρατάχθηκε με βασικούς τους Στιλ, Μολέδο, Νάνο, Κουτρουμπή, Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπεντ, Εβαντζελίστα, Λέτο και Κλωναρίδη.

Τον... έσπρωξε η Τούμπα, ισοφάριση με σπόντα!

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με την αύρα του γηπεδούχου και με την στήριξη του κόσμου έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία μόλις στο 6'. Η μπάλα έφτασε μέσα στην περιοχή με τον Μαλεζά να πιάνει το γυριστό και τον Στιλ να κάνει την απόκρουση της χρονιάς!

Οι παίκτες του Βλάνταν Ίβιτς δεν άφηναν τον Παναθηναϊκό να πάρει ανάσα στα πρώτα λεπτά και μετουσίωσαν την υπεροχή τους σε γκολ στο 17'. Μετά από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια η μπάλα έφτασε στον Ροντρίγκες, ο οποίος έπιασε απίστευτο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή κλειστή γωνία του Στιλ, που μπορούμε να πούμε πως έχει ευθύνη στο γκολ.

Παρότι οι Πράσινοι ήταν νωθροί και νευρικοί στις κινήσεις του, ευτύχησαν να ισοφαρίσουν πολύ γρήγορα (26') σε μια φάση που ούτε κατά διάνοια δεν... μύριζε γκολ. Ο Λουντ πήρε την μπάλα μακριά έξω από την μεγάλη περιοχή του Γλύκου, σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Βίτορ και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου πορτιέρο του ΠΑΟΚ.

Μετά το γκολ που πέτυχε ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του και είχε ένα διάστημα που πίεσε τον Δικέφαλο του Βορρά, πλαγιοκοπώντας συνεχώς την άμυνά του, χωρίς όμως να έχουν ουσιαστικό αποτέλεσμα οι σέντρες που έβγαλε.

Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με το "τριφύλλι" να δείχνει πως έχει τις δυνάμεις μέχρι τέλους για κατάκτηση της πρώτης θέσης στα πλέι οφ.

Πέτριτς, Στιλ τις ευκαιρίες της χρονιάς!

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ιδιαίτερα νευρικές και τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο, αλλά να μην μπορεί να φτάσει με ευκολία στην περιοχή του Στιλ και να δημιουργήσει απειλητικές καταστάσεις. Το ματς δεν είχε ευκαιρίες, με τον ΠΑΟΚ να ανεβάζει απόδοση μετά το 55', αλλά να μην απειλεί.

Όσο περνούσε η ώρα, η σκοπιμότητα έκανε την εμφάνισή της, καθώς οι γηπεδούχοι πρόσεχαν περισσότερο να μετόπισθεν και οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια για το γκολ που θα τους έδινε τη νίκη. Στο 76' ο Κουτρουμπής έστειλε την μπάλα λίγο έξω από την εστία του Γλύκου, δείχνοντας πως ο Παναθηναϊκός είναι εδώ και θα παλέψει για την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Στο 79' ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αλλά ο Χαρίσης είδε τον Στιλ να του αποκρούει το τετ-α-τετ, μετά από κεφαλιά πάσα του Κλάους. Στο 86' ο Πέτριτς που είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά πριν, έχασε την μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, αφού έπιασε τρομερό σουτ μέσα από την περιοχή, όμως είδε τον Γλύκο να κάνει την σημαντικότερη επέμβαση του ματς.

Ο αγώνας είχε πάρει τρελό ρυθμό στο τέλος και στο 87' ο Ροντρίγκες είδε το σουτ του να κοντράρει στον Μολέδο, ενώ και το σουτ του Χαρίση κόντραρε πάλι σε σώματα.

Στις καθυστερήσεις οι Πράσινοι έχασαν ακόμα μία τεράστια ευκαιρία με τον προωθημένο Στιλ, που πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μπουμάλ, αλλά την έστειλε άουτ.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα κι έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη θέση τα πλέι οφ και παράλληλα το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ, με τον Παναθηναϊκό να αρκείται στα προκριματικά του Europa League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Κίτσιου, Λέοβατς (68' Σκόνδρας), Μαλεζάς, Βίτορ, Χαρίσης, Τζιόλης, Τσίμιροτ, Πέλκας (60' Κοροβέσης), Κλάους (80' Μπερμπάτοφ), Ροντρίγκες.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ, Κουτρουμπής, Νάνο, Μολέδο, Μέστο, Λουντ, Ζέκα, Αμπέντ (75' Βλαχοδήμος), Εβαντζελίστα (64' Μπουμάλ), Κλωναρίδης (80' Πέτριτς), Λέτο.