Facebook Pixel Έκανε... σεφτέ η Μακάμπι!
| 2016-10-26 23:21:00

Έκανε... σεφτέ η Μακάμπι!

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε εντός έδρας Γαταλασαράι με 98-92. Οι Ισραηλινοί αν και βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 3 πόντους (44-47), ήταν καλύτερη στην επανάληψη φτάνοντας στο πρώτο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Άιβερσον και Σμίθ με 17 πόντους, ενώ ο Γκάουντλακ είχε 12.

Η “ομάδα του λαού” μπήκε καλύτερα στο γήπεδο παίρνοντας στο 5ο λεπτό προβάδισμα 5 (11-6) πόντων. Ωστόσο οι φιλοξενούμενοι, αντέδρασαν και περάσαν μπροστά στο 8ο λεπτό με 16-19 χάρη σε τρίποντο του Μίτσοβ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την “τσιμπόμ” να βρίσκεται στο +6 (18-24). Στο δεύτερο δεκάλεπτο στο σκορ, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την Γαλάτα να είναι πηγαίνει στα αποδυτήρια με 44-47.

Στην επανάληψη ο Άντριου Γκάουντλοκ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της Μακάμπι, η οποία πέρασε στο τέλος της τρίτης περιόδου με 4 πόντους (69-65). Στην τελευταία περίοδο αν και οι ισραηλινοί είχαν ελαφρύ προβάδισμα, ο Ντει με τρίποντο στο 36 έφερε την διαφορά στον πόντο. (77-76). Όμως στα κρίσιμα λεπτά η Μακάμπι ήταν πιο ψύχραιμη και πανηγύρισε την νίκη.

Από την ομάδα του Εργκίν Ατάμαν, ξεχώρισαν οι Μίτσοβ με 18 και ο αρχηγός Γκιούλερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 44-47, 69-65, 98-92

Πηγή: ebasket.gr