Facebook Pixel Η Εφές πήρε τον "εμφύλιο"
| 2016-10-27 22:35:00

Η Εφές πήρε τον "εμφύλιο"

Τι αν και βρέθηκε να χάνει για τρεις περιόδους, η Αναντόλου Εφές κάνοντας ένα εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, έφυγε με την νίκη από την έδρα την Νταρουσάφακα, επικρατώντας με 83-79. Κορυφαίος για τους νικήτες ο Ντέσον Τόμας με 17 πόντους

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και με οδηγό τον Τζέιμς Άντερσον ο οποίος σημείωσε 7 γρήγορους πόντους, προηγήθηκαν με 11-3 στο 5ο λεπτό. Ωστόσο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, αντέδρασε γρήγορα, τρέχοντας ένα σερί 7-0 και μειώνοντας στο καλάθι (13–11). ‘Όμως η Νταρουσάφακα, ξέφυγε και πάλι στο σκορ, τελειώνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (20-13). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, και με τρίποντο του Άντερσον στην εκπνοή πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 11 πόντων (46-35).

Με το καλήμερα του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ανέβηκε στους 13, (48-35), ωστόσο η Εφές, επέστρεψε για τα καλά στο παχνίδι, μειώνοντας στους 4 (52-48) στο 24. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Νταρουσάφακα να προηγείται με 65-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι και το φινάλε ήταν δραματικό, με την ομάδα από την Κωνσταντινούπολη να ολοκληρώνει την αντεπίθεση της και τους γηπεδούχους να έχουν στόχο να υπερασπιστούν την υπεράσπιση της έδρας του

Ο Ντέρικ Μπράουν έβαλε μπροστά στο σκόρ (77-75) την Εφές δύο λεπτά πριν λήξη, αλλά ο Μπατούκ έφερε γρήγορα το ματς στα ίσα. Στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, το οποίο προμηνυόταν επεισοδιακό με τον Ουαναμέικερ να βάζει την Νταρούσαφακα μπροστά στο σκορ και τον Έρτελ 52 δεύτερα πριν την λήξη του ματς, με τον Μόερμαν να άστοχη στην κρίσιμη επίθεση και το παιχνίδι να πηγαίνει στην διαδικασία των βολών. Εκεί η Εφές φάνηκε ψύχραιμη, παίρνοντας τελικά την νίκη.