Facebook Pixel Νίκη για Ούνικς
| 2016-11-10 21:29:00

Νίκη για Ούνικς

Ο Κιθ Λάνγκφορντ σκόραρε ξανά και ξανά στο φινάλε και η Ούνικς Καζάν πήρε μια δύσκολη νίκη επί του Ερυθρού Αστέρα (65-62).

Οι Ρώσοι πέτυχαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στην διοργάνωση, μετά τον θρίαμβο απέναντι στην Φενέρμπαχτσε την προηγούμενη εβδομάδα.

Aπόλυτη ισορροπία στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ μέχρι το 5ο λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με μια μικρή διαφορά των 4 πόντων (12-8). Ο Τζόνσον με τρίποντο έβαλε εκ νέου μπροστά την Ούνιξ (15-13), αλλά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 17-17.

Ίδιο το σκηνικό και στην δεύτερη περίοδο. Το σκορ εναλλάσσονταν συνέχεια, ωστόσο καμία από ομάδες δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας.

Οι Ρώσοι έμειναν άποντοι για περίπου ενάμιση λεπτό κάτι που εκμεταλλεύτηκε ο Ερυθρός Αστέρας και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μία διαφορά 5 πόντων (32-27), η οποία ήταν και η μεγαλύτερη του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βελιγραδίου πάτησε “γκάζι” και κατάφερε μόλις το πρώτο δίλεπτο του δευτέρου μέρους να ανοίξει την διαφορά στους 10 (39-29). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα μικρό σερί (4-0), έκαναν το 39-33. Ο Γιόβιτς με τρίποντο ανέβασε και πάλι την διαφορά 8 και ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Ούνιξ μείωσε στους 3 (43-40). Το 43-41 υπέρ των Σέρβων, ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ράντονιτς προπορεύονταν για 9 λεπτά. Η Ούνιξ με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να φέρει “τούμπα” το ματς και να προηγηθεί με 61-60, μισό λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Οι Σέρβοι τα είχαν χαμένα και με την ψυχολογία στα ύψη πλέον η Ούνιξ δεν γινόταν να χάσουν το ματς. Το τελικό σκορ βρήκε τους Ρώσους νικητές με 65-62.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 27-32, 41-43, 65-62.