sportdog dog

Αυτό το πρωτάθλημα ποιος θα το πάρει;

19.09.2016 - 20:27

Μετά την ΑΕΚ, τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό και ο ΠΑΟΚ έκανε το "2 στα 2", επικρατώντας με 1-2 τού Αστέρα στην Τρίπολη! Προμηνύεται μεγάλη μάχη για τον φετινό τίτλο!

Επιτέλους νίκη για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη! Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες στο «καταραμένο» γήπεδο του Αστέρα, οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-1 χάρη σε δυο γκολ του Ευθύμη Κουλούρη, το δεύτερο εκ των οποίων ήταν πανέμορφο. Έτσι, η ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς έκανε το 2 στα 2 φτάνοντας όμως τους 3 βαθμούς εξαιτίας της τιμωρίας των -3 πόντων με την οποία ξεκίνησαν τη σεζόν. Από την άλλη, ο Αστέρας  γνώρισε τη δεύτερη ήττα του σε ισάρθιθμες αναμετρήσεις με τον Μάκη Χάβο να βρίσκεται πλέον σε ακόμα δυσκολότερη θέση.

Ξέσπασμα με Κουλούρη

OΠΑΟΚ ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση  κλείνοντας τον Αστέρα στο δικό του μισό. Οι Κάμπος και Ροντρίγκες από τα άκρα είχαν κέφια δημιουργώντας ουκ ολίγα ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα, αλλά τα… χαλούσαν στην τελική πάσα. Τελικά, οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν στο 22’ από ένα λάθος του Ματίας Ιγκλέσιας. Σε ένα γύρισμα του Μάτος, ο Αργεντινός δεν απομάκρυνε σωστά καθώς έστειλε την μπάλα πάνω στον Ροντρίγκες. Αυτός σούταρε, ο Κοσίτσκι απέκρουσε, αλλά ο Κουλούρης ήταν εκεί για να «γράψει» από κοντά το 1-0. Μάλιστα, όντας φουριόζος από την πρώτη του επιτυχία, ο νεαρός φορ «ξαναχτύπησε» με ένα εκπληκτικό γκολ μόλις δυο λεπτά αργότερα. Από την μπαλιά του Κρέσπο, ο Ροντρίγκες έφυγε από τα αριστερά με πολύ χώρο, σέντραρε στον Κουλούρη και αυτός με μονοκόμματο βολέ «εκτέλεσε» τον Κοσίτσκι!

Του τα χάλασε η αποβολή

Μετά το προβάδισμα με δυο τέρματα, ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε με τον Αστέρα να αναλαμβάνει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 30’ οι Αρκάδες θα μπορούσαν να έχουν κερδίσει πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τζαβέλλα στον Φαρίνια, αλλά ο Αρετόπουλος δεν υπέδειξε την παράβαση. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε και η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων με τον Σακχόφ να διώχνει πάνω στη γραμμή την κεφαλιά του Τσουκαλά που πήγαινε στα δίχτυα!

Πάντως, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καταστροφικό τρόπο για τους γηπεδούχους αφού ο Μπέρτος βρήκε με τη «σκαριά» τον Κρέσπο σε εναέρια μονομαχία αναγκάζοντας τον Αρετόπουλο να του δείξει δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα της Τριπολης με παίκτη λιγότερο!

Νέο ενδιαφέρον από.. το πουθενά!

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε με τυπική διαδικασία καθώς ο ΠΑΟΚ ήλεγχε το παιχνίδι με τον Αστέρα να μην μπορεί να απειλήσει με το αριθμητικό μειονέκτημα. Οι Θεσσαλονικείς, μάλιστα, είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους, αλλά ο Κουλούρης δεν μπόρεσε να πετύχει χατ-τρικ σημαδεύοντας την εξωτερική πλευρά των διχτύων από καλή θέση στο 55’. Παρ’ όλα αυτά, το γκολ το πέτυχαν οι γηπεδούχοι σε μια αρκετά απρόσμενη εξέλιξη. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Αρετόπουλος σφύριξε πέναλτι του Βαρέλα για μαρκάρισμα στον Ιγκλέσιας. Ο Ιωαννίδης ανέλαβε την εκτέλεσε και ευστόχησε βάζοντας τον Αστέρα ξανά στο παιχνίδι!

Μπορούσε κι άλλα γκολ

Ο ΠΑΟΚ και ειδικότερα ο Γκάρι Ροντρίγκες στάθηκε εξαιρετικά άτυχος αφού το οριζόντιο δοκάρι του στέρησε το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής μετά από «κεραυνό» που εκτόξευσε στο 76’. Στο 83’ ο Κίτσιου θα μπορούσε κι αυτός να διευρύνει το προβάδισμα της ομάδας του με πολύ ωραίο σουτ από μεγάλη απόσταση που υποχρέωσε τον Κοσίτσκι σε εντυπωσιακή απόκρουση. Ο Σλοβάκος γκολκίπερ χρειάστηκε να επέμβει και στο 85΄στην καρφωτή κεφαλιά του Κάμπος μετά από φάουλ του Μπίσεσβαρ.

O Αστέρας είχε μια ευκαιρία για την ισοφάριση στις καθυστερήσεις, αλλά ο Γιαννούλης σούταρε άουτ μέσα από την περιοχή.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάκης Χάβος): Κόζιτσκι, Μπέρτος, Γιαννούλης, Σεφίλ, Κουρμπέλης, Τσουκαλάς, Ιγκλέσιας (82’ Χαμντανί), Τσιλιανίδης (46’ Ιγκόρ Σίλβα), Φαρίνια (71’ Μάσα), Καλτσάς, Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ίβιτς): Γλύκος, Λέο Μάτος, Τζαβέλλας, Βαρέλα, Κρέσπο (46’ Κίτσιου), Κάνιας, Σάχοφ, Μπίσεσβαρ (87’ Περέιρα), Τζάλμα Κάμπος, Ροντρίγκες (77’ Μυστακίδης), Κουλούρης.