Facebook Pixel Δύσκολα την Ζαλγκίρις η ΤΣΣΚΑ, το τουρκικό ντέρμπι η Γαλατά
| 2016-11-18 22:06:00

Δύσκολα την Ζαλγκίρις η ΤΣΣΚΑ, το τουρκικό ντέρμπι η Γαλατά

Η ΤΣΣΚΑ δυσκολεύτηκε αλλά τελικά επικράτησε με 95-86 της Ζαλγκίρις του Σάρας, ενώ η Γαλατασαράι πήρε το τουρκικό ντέρμπι με την Νταρουσάφαρα επικρατώντας με 85-81.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ζαλγκίρις

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε με 95-86 της μαχητικής Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι Λιθουανοί προπορεύονταν για 35 λεπτά στην αναμέτρηση, όμως ένα ξέσπασμα των Πρωταθλητών Ευρώπης στο τελευταίο 5λεπτο ήταν αρκετό για να τους χαρίσει την νίκη.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε αρχικά με 5-0 και στην συνέχεια με 7-2. Πατώντας καλύτερα στο παρκέ, οι Λιθουανοί ανέβασαν την διαφορά στο +7 (11-4 και 16-9).

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης ανέβασαν “στροφές” στο τελευταίο λεπτό της πρώτης περιόδου και κατάφεραν να μειώσουν στους 2, με το 21-19 υπέρ της Ζαλγκίρις να είναι το σκορ έπειτα από 10 λεπτά αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η ΤΣΣΚΑ άρχισε να πιέζει, ωστόσο οι Λιθουανοί παρέμεναν σε θέση οδηγού. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, 4 λεπτά πριν από τέλος του πρώτου μέρους ισοφάρισε (30-30), αλλά δεν κατάφερε να προσπεράσει. Το ματς πήγε πόντο-πόντο μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 1 (41-40).

Στο δεύτερο μέρος η Ζαλγκίρις παρέμεινε σε θέση οδηγού και με ένα σερί 9-0 πήγε το σκορ στο 55-46. Ο Μίλος Τεόντοσιτς με δύο βολές ξεκόλλησε την ΤΣΣΚΑ από τους 46 πόντους, ωστόσο οι Λιθουανοί ανέβασαν κ άλλο την διαφορά με το σκορ να γίνεται 59-50.

M‘ ένα μικρό σερί 5-0, οι Πρωταθλητές Ευρώπης, έφτασαν στους 3 πόντους 62-59, αλλά οι παίκτες του “Σάρας” έβρισκαν λύσεις στην επίθεση και παρέμεναν μπροστά στο σκορ, με το 69-67 να είναι το αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου.

Τριάντα πέντε λεπτά φαίνεται πως άντεξε η Ζαλγκίρς. Οι γηπεδούχοι πάτησαν “γκάζι” στην τελευταία περίοδο και πέντε λεπτά πριν από το τέλος, πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (76-74).

Με την ψυχολογία πλέον στα ύψη, οι Μοσχοβίτες δεν έχασαν το ξανά το προβάδισμα και η διαφορά ανέβηκε στους 6 πόντους (83-77), 3 και 20 πριν από το τέλος. To σκηνικό δεν άλλαξε στα τελευταία 3 λεπτά και η ΤΣΣΚΑ, πανηγύρισε την 7η νίκη της σε 8 παιχνίδια στην φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 40-41, 67-69, 95-86.

Γαλατασαράι - Νταρουσάφακα

Την δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε στον τουρκικό εμφύλιο δύσκολα της Νταρουσάφακα με 85-81 .Στο 2-6 βρίσκεται η “τσιμ μπομ”, ενώ η “Ντάρου” έπεσε στο 5-3.

Σε πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τις όποιες διαφορές να εξαλείφονται γρήγορα. Η Ντάρου, πήγε στα αποδυτήρια με ένα ελαφρύ προβάδισμα, ωστόσο η συνέχεια άνηκε στην Γαλατά, η οποία προηγήθηκε στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου με 10 (65-55). Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο ματς, αλλά χρόνος δεν υπήρχε και έτσι η νίκη πήγε στην ομάδα της Κωνσταντινούπολης.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τίμπορ Πλάις με 22 πόντους, ενώ μάζεψε και 8 ριμπάουντ. Άξιοι συμπαραστάτες του Γερμανού οι Πρέλντζιτς και Βλάντιμιρ Μίτσοβ Μίτσοβ με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Γουίλ Κλίμπουρν με 20 πόντους και ο Τζέιμς Άντερσον με 15 πόντους ξεχώρισαν από τους ηττημένους. Με 25 ασίστ ολοκλήρωσε το παιχνίδι η Γαλατά, η οποία αγωνίστηκε χωρίς του Ντέντμον και Σμιθ, οι οποίοι είναι σε “καραμπίνα”

Με τον Τιμπορ Πλάις να στήνει “πάρτι” κάτω από το καλάθι της Νταρουσάφακα, αλλά τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ να ακολουθεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 15-10 στο 6′, με τον Γερμανό να μετράει 10 πόντους. Όμως η Νταρουσάφακα με τους Μπέρτανς, Κλίμπουρν και Γουίλμπεκιν να ευστοχούν από τα 6,75, προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 17-21

Στην δεύτερη περίοδο με τρίποντο του Μπατούκ, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν με 20-26, αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που κάποια από τις δυο ομάδες εξασφάλισε διαφορά. Η Γαλατά με ένα γρήγορο 9-0 πέρασε μπροστά 29-26, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ντάρου να προηγείται με 37-38.

Στην επανάληψη η “τσιμ μπομ”, μπήκε πιο δυνατά και με τους Πρέλτζιτς και Πλάις να χτυπούν από την περιφέρεια και στο ζωγραφιστό αντίστοιχα προηγήθηκε με 54-46 στο 25΄. Οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλάτ σκόραραν με τον σταγονόμετρο και η Γαλατά έστειλε την διαφορά στους 13 (63-50). Ένα 5-0 σερί από τους Άντερσον και Σλότερ έκανε το 65-55, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες θα πήγαιναν στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Νταρουσάφακα με τους Κλίμπουρν Ουαναμέικερ και Σλοτέρ, ροκάνισε την διαφορά, ρίχνοντας την στους 4 (70-66 και 72-68) στο 35΄Όμως η ομάδα του Εργκίν Ατάμαν δεν άφησε σε καμία περίπτωση η νίκη να γλιστρήσει από τα χέρια της και με τους Μίτσοβ και Πλάις έφτασε στους 10 (81-71) 1.50΄ πριν το φινάλε. Ο Άντερσον μείωσε σε 82-77 24″ πριν την λήξη, όμως χρόνος δεν υπήρχε και η Γαλατασάραι πήρε το δεύτερο ροζ φύλλο στην διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-38, 65-55 85-81

Πηγή: ebasket.gr