Facebook Pixel "Έλιωσε" τη Μπάγερν η Ντόρτμουντ - "Δώρο" σε Λειψία! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-11-19 22:28:00

"Έλιωσε" τη Μπάγερν η Ντόρτμουντ - "Δώρο" σε Λειψία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Με γκολ του Ομπαμεγιάνγκ οι Βεστφαλοί πήραν (1-0) τη νίκη στο μεγάλο γερμανικό ντέρμπι με αποτέλεσμα η νεοφώτιστη Λειψία να παραμείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας!

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν η μεγάλη νικήτρια του «Klassiker» επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου και υποχρεώνοντάς τη στην πρώτη φετινή της ήττα. Το μεγάλο ντέρμπι έκρινε ο Πιερ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ με γκολ στο 11’, ενώ η Μπάγερν είχε δοκάρι σε ασύλληπτη βολίδα του Αλόνσο στο 61’ και απίθανη ευκαιρία με κεφαλιά του Λεβαντόφσκι από τη μικρή περιοχή στο 93’!

Οι Βαυαροί όχι μόνο ηττήθηκαν από τη μεγάλη αντίπαλό τους στην επιστροφή του Ματς Χούμελς στη Βεστφαλία, αλλά έπεσαν και από την κορυφή της βαθμολογίας! Σε αυτή βρίσκεται η νεοφώτιστη Λειψία, η οποία έφτασε τους 27 βαθμούς με νίκη-ανατροπή επί της Λεβερκούζεν την Παρασκευή και συνεχίζει να ζει το παραμύθι της!

Η Μπάγερν έμεινε στους 24 βαθμούς, ενώ η Ντόρτμουντ ανέβηκε στους 21, ούσα πλέον στην τρίτη θέση και μπήκε εκ νέου στη μάχη του πρωταθλήματος.

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής που διεξήχθησαν νωρίτερα, η Σάλκε νίκησε με 1-0 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ «βυθίζοντας» τους Λύκους ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία, ενώ η Κολωνία επικράτησε με ανατροπή (2-1) στην έδρα της Γκλάντμπαχ χάρη σε ένα εκπληκτικό απευθείας φάουλ του Ρίσε στις καθυστερήσεις!

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Λεβερκούζεν - Λειψία 2-3 (1' Καμπλ, 45+2' Μπραντ / 4' αυτ. Μπάουμγκαρτλινγκερ, 67' Φόρσμπεργκ, 81' Όρμπαν)

Σάββατο

Γκλάντμπαχ - Κολωνία 1-2 (32' Στιντλ / 59' Μοντέστ, 91' Ρίσε)

Μάιντς - Φράιμπουργκ 4-2 (15' Μπούνγκερτ, 20' πέν. Γιουνούς Μαλί, 82' Μπελ, 95' Ονισίουο / 67' Γκρίφο, 85' Πέτερσεν)

Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 0-1 (82' Γκορέτσκα)

Άουγκσμπουργκ - Χέρτα 0-0

Ντάρμστατ - Ίνγκολστατ 0-1 (68' Χάρτμαν)

Ντόρτμουντ - Μπάγερν 1-0 (11' Ομπαμεγιάνγκ)