Facebook Pixel Τον παρέσυρε και τον καθάρισε!
| 2016-11-24 22:31:00

Τον παρέσυρε και τον καθάρισε!

Ο Ολυμπιακός έκανε το μεγάλο λάθος να …παίξει το μπάσκετ της Μακάμπι και έχασε πολύ εύκολα στο ΣΕΦ με 80-73. Πολύ άστοχοι οι Πειραιώτες, μόνο στο φινάλε το πάλεψαν.

Ο Ολυμπιακός ήταν σε κάκιστη βραδιά, ήταν πάρα πολύ άστοχος και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και για αυτό δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τη Μακάμπι και γνώρισε την δεύτερη ήττα του στο ΣΕΦ για την Ευρωλίγκα.

Οι Πειραιώτες ηττήθηκαν με 80-73 και πλέον έχουν ρεκόρ 5 νίκες και 4 ήττες, όπως και η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Επόμενο ματς για τους Πειραιώτες κόντρα στην Νταρουσάφακα στην Τουρκία, όπου πλέον οφείλουν να πάρουν τη νίκη!

Πολύ κυνηγητό ρε παιδιά…

Ο Ολυμπιακός, παρότι είχε την ψυχολογία από τις «κολλητές» και μεγάλες νίκες κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό, αλλά και την έδρα, δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και από πολύ νωρίς βρέθηκε να κυνηγάει το σκορ. Οι Πειραιώτες μπορεί να προηγήθηκε 5-4, όμως η Μακάμπι όντας πολύ εύστοχη στα σουτ τριών πόντων προηγήθηκε 5-12, αλλά και 7-17. Ο Ολυμπιακός πάντως, χωρίς να βελτιωθεί ιδιαίτερα, μάζεψε την διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 20-24, με πόντους του Παπανικολάου και του Γκριν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς ο Γκριν μείωσε στο καλάθι (22-24), όμως η Μακάμπι εκμεταλλευόμενη την κακή άμυνα των γηπεδούχων και τις βιαστικές επιθέσεις του, κατάφερε και πάλι να πάρει διαφορά ασφαλείας. Ο Ολυμπιακός στο 15’ σημείωσε το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι, με τον Παπανικολάου για το 29-32, όμως ο Σίλεϊ στην επόμενη επίθεση, απάντησε για το 29-35! Το ημίχρονο έκλεισε τελικά στο 37-44, με τον Σφαιρόπουλο να είναι έξαλλος, αφού οι παίκτες του έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο.

Ο Ολυμπιακός σε 20 λεπτά αγώνα ήταν πολύ άστοχος (12/21 δίποντα (57.1%), 2/13 τρίποντα (15.4%), 7/10 βολές (70%), 15 ριμπάουντ (4-11), 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, 5 λάθη, 2 μπλοκ), σε αντίθεση με την Μακάμπι που είχε τον Σιλεϊ (13π.), τον Ουίμς (8π.) και Άιβερσον (8π.) σε μεγάλη βραδιά…

‘Έξαλλος ο Σφαιρόπουλος, βρέθηκε και στο -18!

Ο κόουτς του Ολυμπιακού περίμενε ότι οι παίκτες θα μπουν …μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο μόλις είδε τη Μακάμπι να κάνει το 37-48 με δύο καρφώματα στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα, έγινε έξαλλος. Πήρε τάιμ αμέσως και έβαλε τις φωνές. Τα πράγματα πάντως δεν άλλαξαν σημαντικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος συνέχισε να «πυροβολεί» από μακριά, παρότι ήταν άστοχος, σε αντίθεση με τους Ισραηλινούς που τα έβαζαν όλα. Ακόμα και …σκοτωμένα τρίποντα στη λήξη των επιθέσεων, αν και πρέπει να πούμε ότι η άμυνα των Πειραιωτών, ήταν κάκιστη! Έτσι η Μακάμπι έφτασε στο 40-57, ενώ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 49-65!

Προσπάθησε, αλλά ξύπνησε πολύ αργά…

Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο και με την εξέδρα να τον… σπρώχνει, προσπάθησε να κάνει τη μεγάλη αντεπίθεση, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Οι Πειραιώτες βρήκαν σκορ από τα σουτ τριών πόντων του Λοτζέσκι και του Γκριν, ο Σπανούλης πήρε όλες τις επιθέσεις, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 65-74 στο 38’. Και αυτό όμως ήταν αρκετό για να… αγχωθούν οι φιλοξενούμενοι και να το πιστέψουν όλοι στο ΣΕΦ ότι έρχεται άλλη μία μεγάλη ανατροπή. Ωστόσο, το δύσκολο καλάθι του Γουίμς και οι δύο άστοχες βολές του Παπαπέτρου αμέσως μετά, «σφύριξαν» πρόωρα τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 73-80..

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-44, 49-65, 73-80

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 8, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 14 (0/6 τρ.), Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 15 (2).

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 12 (1), Ραντ 6, Σίλι 19 (5), Πνίνι, Οχαγιόν 2, Γουίμς 12, Αλεξάντερ 2, Άιβερσον 14, Τσίρμπες 3.