sportdog dog

Κορυφή με... καρδιοχτύπι!

02.10.2016 - 19:09

Ο ΠαναθηναΙκός προηγήθηκε νωρίς, αλλά πήγε να... αυτοκτονήσει κόντρα στον Αστέρα που έπαιζε με 10 παίκτες! Τελικά, χρειάστηκε δυο πέναλτι (το πρωτο ανύπαρκτο) για να επικρατήσει με 3-1 και να μείνει μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

του Δημήτρη Δημητρόπουλου

Στην κορυφή της Σούπερ Λιγκ βρίσκεται ο Παναθηναϊκός μετά τη νίκη με 3-1 κόντρα στον Αστέρα και ελπίζει να παραμείνει μόνος του εκεί απόψε το βράδυ ανάλογα με το αποτέλεσμα του ντέρμπι Ολυμπιακός – ΑΕΚ. Αντίθετα, ο Αστέρας γνώρισε την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμα μας και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Γκολ με το… καλημέρα!

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με ιδανικό τρόπο αφού ευτύχησε να σκοράρει με τη συμπλήρωση 23 δευτερολέπτων! Ο Λεντέσμα πέρασε κάθετη πάσα στον Λουντ, αυτός γύρισε την μπάλα και ο Μπέργκ την έστειλε στα δίχτυα με δεξί πλασέ!

Γενικότερα, όλο το πρώτο ημίχρονο κύλησε στο τέμπο που επέβαλλαν οι «πράσινοι», οι οποίοι κυκλοφορούσαν την μπάλα με άνεση στο χώρο του κέντρου, αλλά δεν έφτιαχναν ευκαιρίες. Από την πλευρά του, ο Αστέρας έδινε χώρο με προφανή στόχο να χτυπήσει στην κόντρα, κάτι που κατάφερε μόνο σε μια περίπτωση. Στο 24’ ο Ιωαννίδης έφυγε στην αντεπίθεση και γύρισε στο Μάσα, αλλά αυτός σούταρε άσχημα άουτ.

Βιγιαφάνιες και αμφιλεγόμενη απόφαση

Ο Παναθηναϊκός «ζωντάνεψε» από το 30’ και μετά, όταν οι Βιγιαφάνιες και Ιμπάρμπο ανέλαβαν πρωτοβουλίες και με τις κινήσεις τους έφτιαξαν ορισμένες ευκαιρίες. Ειδικά ο Αργεντινός ήταν αρκετά δραστήριος και πήγε να βάλει το… γκολ της χρονιάς, αλλά το εντυπωσιακό γυριστό που επιχείρησε στο 36’ πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό νωρίτερα, ο ίδιος παίκτης είχε κάνει επικίνδυνο γύρισμα στον Μπεργκ, αλλά αυτός δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα προς το τέρμα.

Στο 38’ ο Βιγιαφάνιες κέρδισε πέναλτι από τον Γιαννούλη, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λεντέσμα απλοποιώντας πολύ τα πράγματα για το Τριφύλλι. Πάντως, η απόφαση του Καλογερόπουλου σηκώνει συζήτηση αφού ο «Βίγια» φαίνεται να πέφτει μόνος του!

Ο Αστέρας είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι, αλλά ο Καλτσάς δεν βρήκε την μπάλα σε πολύ επικίνδυνο παράλληλο γύρισμα του Ιωαννίδη στο 42’.

Αποβολή και ευκαιρίες για το 3-0

Τα πράγματα έδειξαν να «στραβώνουν» για τον Αστέρα στο 55’ αφού ο Φαρίνια είδε απευθείας κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λιγότερο. Σε ένα συμβάν που δεν είναι ξεκάθαρο τι έχει συμβεί, ο Καλογερόπουλος θεώρησε ότι ο παίκτης των Αρκάδων έφτυσε τον Κουτρουμπή και τον απέβαλε.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός είχε 2-3 καλές φάσεις για να δώσει μεγαλύτερες διαστάσεις στο προβάδισμά του στις αρχές του δευτέρου μέρους με πρωταγωνιστή τον Βίκτορ Ιμπάρμπο. Ο Κολομβιανός είδε το διαγώνιο σουτ του να αποκρούεται δύσκολα στο 59’ και στο αμέσων επόμενο λεπτό στάθηκε άτυχος αφού η κεφαλιά του κατέληξε στο δοκάρι!

Ντέρμπι από του πουθενά

Εκεί που όλοι νόμιζαν ότι τα λεπτά που απομένουν είναι διαδικαστικά, ο Αστέρας μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του αποτελέσματος. Στο 65’ ο Τσουκαλάς πέρασε εντυπωσιακά τον Κουτρουμπή, μπήκε στην περιοχή και σούταρε άουτ, αλλά προηγουμένως είχε ανατραπεί από τον Ιβανόφ με τον Καλογερόπουλο να σφυρίζει πέναλτι. Ο Ιωαννίδης ευστόχησε μειώνοντας για τον Αστέρα, ενώ δυο λεπτά αργότερα οι Αρκάδες έχασαν απίστευτη ευκαιρία για το 2-2. Ο Στανισάβλιεβιτς έφυγε απέναντι στον Στιλ, γύρισε στον Τσιλιανίδη σε κενή εστία, αλλά ο Ζέκα απομάκρυνε με αυτοθυσία πριν προλάβει να σκοράρει ο Έλληνας παίκτης!

To«κλείδωσε» με δεύτερο πέναλτι

Το «θρίλερ» της Λεωφόρου έφτασε στο τέλος με το δεύτερο πέναλτι που σφύριξε ο διαιτητής στο 87’ σε μαρκάρισμα του Στανισάβλιεβιτς στον Χουλτ. Ο Λεντέσμα ευστόχησε και πάλι τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

Παναθηναϊκός (Αντρέα Στραματσόνι): Στιλ - Κουλιμπαλί (11’ Ρέις), Κουτρουμπής, Ιβανόφ (70’ Μολέδο), Χουλτ - Ζέκα, Λεντέσμα - Ιμπάρμπο (77’ Εμποκού), Λουντ, Βιγιαφάνες - Μπεργκ.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Κοσίτσκι - Ιγκόρ, Μπέρτος, Κουρμπέλης, Γιαννούλης - Τσουκαλάς, Χαμντανί - Καλτσάς (61’ Στανισάβλιεβιτς), Φαρίνα, Μάσα (46’ Τσιλιανίδης) - Ιωαννίδης (75’ Γκοντό).