Facebook Pixel Απίθανα πράγματα από Ντίξον - Τα έβαζε από παντού στη νίκη της ΑΕΚ!
| 2016-12-07 21:45:00

Απίθανα πράγματα από Ντίξον - Τα έβαζε από παντού στη νίκη της ΑΕΚ!

Με 15/30 τρίποντα και έναν απίστευτο Μάικλ Ντίξον (29π., μ 8/12 3π.), η ΑΕΚ επέστρεψε στις ευρωπαϊκές νίκες, περνώντας από την έδρα της Ζολνόκι με σκορ 89-76.

Η Ένωση» ξεπέρασε την ήττα στην Πολωνία από την Ζιέλονα Γκόρα και επέστρεψε σε τροχιά θετικών αποτελεσμάτων, λίγο πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό Superfoods (11/12). Ο Μάικλ Ντίξον επέστρεψε φουριόζος στη δράση, μετά την απουσία του στο ματς με τον Κόροιβο και βοήθησε την ΑΕΚ να «ανέβει» στο 5-3 πιάνοντας την Λούντβιγκσμπουργκ στη 2η θέση του ομίλου.

Με τρία εύστοχα τρίποντα των Ούκιτς, Ντίξον και Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ ανάγκασε την Ζολνόκι να αφήσει την ζώνη στην... άκρη μετά το αρχικό 6-11. Οι Ούγγροι αντέδρασαν με λύσεις από τον πάγκο (Παβλίσεβιτς, Πόποβιτς) και πέρασαν μπροστά με 17-14, στο 7'. Με προσωπικές προσπάθειες, ο Ντίξον κατάφερε να κρατήσει την ΑΕΚ κοντά παρά την προβληματική εικόνα της (22-21).

Με καλές άμυνες και ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, η ΑΕΚ βρέθηκε στο +4 (22-26, στο 13'), ενώ ακολούθησε ένα... ξέσπασμα του Ούκιτς για το 27-33. Την ίδια στιγμή, οι άνθρωποι της Ζολνόκι είχαν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία και χρεώθηκαν με τρεις τεχνικές ποινές στο δεύτερο δεκάλεπτο. Έτσι, η «Ένωση» εκμεταλλεύτηκε τον εκνευρισμό και την εξαιρετική κατάσταση του Ούκιτς (16π., στο 20') κλείνοντας το ημίχρονο στο +13 (37-50).

Η ΑΕΚ μπήκε με φόρα και στην τρίτη περίοδο και ένα καλάθι του Λαρεντζάκη στο τρανζίσιον «σφράγισε» το +20 (37-57). Την ίδια ώρα πάντως ο Ντίξον ήταν «καυτός» και ευστόχησε σε τρία τρίποντα για το 41-63. Η Ζολνόκι συνήλθε και πλησίασε στους 11 (54-65), αλλά ο Αμερικανός είχε ξανά τη λύση από τα 6.75. Μάλιστα, ο Ντίξον με τον ίδιο τρόπο έγραψε και το 58-74 που ήταν το σκορ, με το οποίο οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.

Οι δύο ομάδες δεν έδειχναν ιδιαίτερα... αφοσιωμένες στο αμυντικό κομμάτι και αυτός είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να πάει ψηλά. Ωστόσο, η ΑΕΚ είχε τον τρόπο να ελέγχει την κατάσταση και να φτάσει τελικά στη νίκη με 76-89.

Πηγή: sdna.gr