Facebook Pixel Άλωσε την Πόλη ο "Σάρας"!
| 2016-12-20 22:22:00

Άλωσε την Πόλη ο "Σάρας"!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε τη μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής επικρατώντας με 84-71 της Εφές Αναντολού στο "Αμπντί Ιπεχτσί"!

Νίκη “ανάσα” για την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που έφτασε τις 5 νίκες σε 13 αναμετρήσεις. Από την άλλη πλευρά οι Τούρκοι ηττήθηκαν για δεύτερο σερί ματς και υποχώρησαν στο 6-7.

Οι Λιθουανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και πήραν από την αρχή το προβάδισμα. Η μέγιστη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου ήταν οι 4 πόντοι (2-6 και 8-12), με την συμπλήρωση 10 λεπτών αγώνα να βρίσκει το σύνολο του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους μπροστά με 3 (13-16).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου το 13-16 έγινε 16-25, ωστόσο οι τουρκική ομάδα κατάφερε να μειώσει στους 4 (21-25), 6μισι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Εκεί που η Εφές κατάφερνε να “ροκανίσει” κάπως την διαφορά, η Ζαλγκίρς έβρισκε τρόπους να την αυξάνει. Με καλάθια από τους Βέστερμαν και Ουλανόβας, οι Λιθουανοί έφτασαν στο +10 (26-36) για πρώτη φορά στο ματς.

Oι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς με την ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να δείχνει εκτός τόπου και χρόνου. Το πρώτο μέρος βρήκε μπροστά την ομάδα του Κάουνας με +14 (30-44), με το σκορ του πρώτο ημιχρόνου να αντιπροσωπεύει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν άλλαξε ιδιαίτερα η εικόνα των δύο ομάδων. Η καλά διαβασμένη Ζαλγκίρις κρατούσε το προβάδισμα και την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Το σκορ παρέμενε σε διψήφιο νούμερο καθ’ όλη την διάρκεια της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πως το ματς δύσκολα θα γύριζε.

Δύο λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, η διαφορά έφτασε στο +17 (47-64) και το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στους 15, με το 51-66 να είναι το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Η τελευταία περίοδος δεν έκρυβε κάτι το συγκλονιστικό. Το σκορ παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα παρόλο που το σύνολο του “Σάρας” κατέβασε “στροφές”. Η Εφές έδειχνε να έχει παραδοθεί και η Ζαλγκίρις έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 30-44, 51-66, 71-84