Facebook Pixel Πάρτι του Ολυμπιακού - Μόνος πρώτος και αήττητος!
| 2016-12-26 20:43:00

Πάρτι του Ολυμπιακού - Μόνος πρώτος και αήττητος!

Το απόλυτο 12/12 έκανε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Προμηθέα Πατρών με    και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογικού πίνακα στη Stoiximan.gr Basket League. Πλέον, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε (29/12, 21:00) στο ΣΕΦ, την ώρα που η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου σκέφτεται το ματς με τον Κόροιβο Αμαλιάδας στην Πάτρα (7/1, 17:00).

Οι νεοφώτιστοι μπήκαν αρκετά καλά στο παιχνίδι και για τα πρώτα 5 λεπτά του παιχνιδιού πήγαινα δίπλα-δίπλα στο σκορ με τους “ερυθρόλευκους”, ενώ ο Κεμ Μπιρτς με κάρφωμα έκανε το 14-9 κι ανάγκασε τον Βαγγέλη Αγγέλου να πάρει τάιμ άουτ, δίχως όμως αποτέλεσμα, καθώς ο Αγραβάνης με τρίποντο διαμόρφωσε το 17-9 και ο ΜακΚένζι Μουρ με όμορφο λέι απ στον αιφνιδιασμό μείωσε στους 6 (17-11).

Ο νεαρός πάουερ φόργουορντ έδωσε συνέχεια στην “καυτή” του αρχή και σε συνδυασμό με τον πολύ καλό Παπανικολάου, οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 27-16.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου όντας τρομακτικοί σε άμυνα κι επίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά και ουσιαστικά πήραν τη νίκη από το… ημίχρονο, το οποίο τελείωσαν στο +26 (53-27).

Το δεύτερο ημίχρονο όπως και αναμενόταν ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε προπόνηση τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος κι έφτασε εκ του ασφαλούς στη νίκη επί του Προμηθέα με 90-63.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 53-27, 75-43, 90-63.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Mπιρτς 6, Σπανούλης 9 (1), Αγραβάνης 11 (2), Παπανικολάου 8 (1), Μάντζαρης 4, Γκριν 10 (2), Γιάνγκ 6, Τολιόπουλο 6 (1), Παπαπέτρου 6, Μιλουτίνοφ 7, Λοτζέσκι 13 (3), Αθηναίου 4.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Αγγέλου): Κρομά 4, Γκίκας 15 (3), Γράβας 6, Τόντιτς 5, Μουρ 15, Κλαρκ 5 (1), Γιαννικόπουλος, Πέττας 2, Γερομιχαλός 6 (2), Φαγέ, Τσάμης 3, Ντίκερσον 2.

Πηγή: ebasket.gr