Facebook Pixel "Ζορίστηκε" ο Ομπράντοβιτς!
| 2017-01-06 22:38:00

"Ζορίστηκε" ο Ομπράντοβιτς!

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε πάρα πολύ με αντίπαλο την Αρμάνι Μιλάνο, αλλά τελικά έφτασε στην νίκη και γλίτωσε την... γκέλα (86-79). Μεγάλο καλάθι του Τζέιμς Νάναλι στο 39', επέστρεψε στη δράση ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 10-6, ενώ οι Ιταλοί έχουν πλέον ρεκόρ 4-12 με εννέα σερί ήττες. Γεγονός είναι, βέβαια, πως η Αρμάνι έδειξε σημάδια ανάκαμψης, συγκριτικά με τις προηγούμενες εμφανίσεις της, κόντραρε τους φιναλίστ της περσινής Euroleague, όμως οι Τούρκοι στα κρίσιμα ήταν εύστοχοι και συγκεντρωμένοι και πήραν τη νίκη.

Με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να επιστρέφει στη δράση ύστερα από 12 ματς στα... πιτς ξεκίνησε το ματς η «Φενέρ», που είχε «ζεστό» στο ξεκίνημα τον Τζίτζι Ντατόμε (7π.), αλλά «πληγώθηκε» από τον Μάντας Καλνιέτις (12π. και 18-19 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο ο Λιθουανός γκαρντ των Ιταλών συνέχισε «καυτός», έφτασε τους 18π. και η Αρμάνι δεν έχασε την επαφή της με το σκορ (41-40 ημίχρονο).

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά. Το σύνολο του Γιάσμιν Ρέπεσα με τον έναν ή τον άλλον τρόπο και τον Ρίκι Χίκμαν να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση παρέμεινε σε... απόσταση βολής (63-60 στο 30'). Στο κρίσιμο σημείο οι Έκπε Ούντοχ, Τζέιμς Νάναλι, Μπόμπι Ντίξον και Τζίτζι Ντατόμε βρήκαν στόχο, όμως ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έδινε σκορ στους φιλοξενούμενους (68-67 στο 34' και 78-77 στο 38').

Με το ματς να κρέμεται σε μια... λεπτή κλωστή η «βόμβα» του Νάναλι στο 39' έμελλε να είναι αυτή που θα κάνει τη διαφορά (83-79). Το τελικό 86-79 έδωσε μια δύσκολη νίκη στην Φενέρμπαχτσε, με την Αρμάνι να παθαίνει επιθετικό black out στα κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα.

Την επόμενη αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε παίζει στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα (12/1, 21:45), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο αγωνίζεται στην Μόσχα με την ΤΣΣΚΑ (13/1, 19:00).

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 41-40, 63-60, 86-79

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Ούντοχ 29:10 18 8/10 0/0 2/5 8 1 1 2 1
Άντιτς 02:15 0 0/0 0/0 0/0 0 0 0 1 0
Μπογκντάνοβιτς 11:38 0 0/2 0/0 0/0 1 0 0 1 0
Σλούκας 17:57 8 2/4 1/2 1/2 1 3 1 2 0
Νάναλι 31:13 19 3/5 4/6 1/1 3 5 2 2 0
Βέσελι 14:44 2 1/5 0/0 0/0 4 4 1 1 0
Κάλινιτς 28:36 10 4/5 0/0 2/2 2 2 1 3 0