Facebook Pixel Αγχώθηκε, αλλά νίκησε τη Μακάμπι η Ρεάλ
| 2017-01-14 01:11:00

Αγχώθηκε, αλλά νίκησε τη Μακάμπι η Ρεάλ

Οι Μαδριλένοι αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τη νίκη με 80-75 κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 17η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Στο 12-5 ανέβηκε η “βασίλισσα” πιάνοντας τον Ολυμπιακό στη 2η θέση, ενώ οι Ισραηλινοί υποχώρησαν στο 6-11 και θα δώσουν μάχη για τα πλέι-οφ.

Παρά την κακή τους αγωνιστική κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι Ισραηλινοί έδειξαν ανταγωνιστικοί στην Ισπανία, ωστόσο οι “μερένχες” ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος. Κορυφαίοι για τους νικητές, οι Ρούντι Φερνάντεθ και Γκουστάβο Αγιόν με 14 πόντους έκαστος, ενώ από κοντά ο Σέρχιο Γιουλ με 13.

Εξαιρετική εμφάνιση και από τον Λούκα Ντόντσιτς, ο οποίος τελείωσε την αναμέτρηση με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 8 ασίστ, αγγίζοντας το τριπλ ντάμπλ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Άντριου Γκάουντλακ και Βίκτορ Ραντ με 18 πόντους ο καθένας, ενώ ο Κουίνσι Μίλερ πρόσθεσε 14.

Με τους ψηλούς της να σκοράρουν, η Ρεάλ προηγήθηκε 12-7 στο 4‘, ωστόσο η Μακάμπι αντέδρασε γρήγορα. Με πολυφωνία στο σκοράρισμα, “η ομάδα του λαού” πήρε το προβάδισμα, χτίζοντας μια διαφορά 6(12-18) πόντων στο .

Με Κάρολ και Χάντερ οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (16-18), ενώ με τρίποντο ο Σμιθ έγραψε το 16-21 του δεκαλέπτου. Με βολές του Χάντερ, η “βασίλισσα” έφερε το παιχνίδι στα ίσια(21-21) και από εκείνο το σημείο το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να πάρει διαφορά άνω των 3 πόντων.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 37-36 υπέρ της ισπανικής ομάδας. “Φορτωμένη” μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Άιναρς Μπαγκάτσκις, η οποία με τους Ραντ, Οχαγίον και Μίλερ προηγήθηκε με διαφορά 10(43-53) πόντων.

Η Ρεάλ “ξύπνησε” και με τον Αγιόν μπροστάρη μείωσε σε 48-53, ενώ με τρίποντο του Τόμπκινς βρέθηκε στο -3(53-56) στο τέλος του δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τα τρίποντα των Σμιθ και Γκάουντλακ, η Μακάμπι προηγήθηκε 55-62 στο 32‘.

Ο Σέρχιο Γιουλ, με επιθετικό κρεσέντο έδωσε προβάδισμα (67-66) στη Ρεάλ, ενώ με καλάθι του Κάρολ βρέθηκε στο +4(75-71) 2′ λεπτά πριν το φινάλε. Στα τελευταία λεπτά, οι ομάδες παρουσιάστηκαν άστοχες και ο Ντόντσιτς με μια βολή έδωσε προβάδισμα 5 πόντων (76-71) 36″ πριν το τέλος.

Ο Ραντ μείωσε σε 73-71, ωστόσο το καλάθι του Τόμπκινς κλείδωσε ουσιαστικά τη νίκη για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 37-36, 53-56, 80-75

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Ράντολφ 6(2), Ντρέιπερ, Ρούντι 14(3), Ντόντσιτς 10(1), Ματσιούλις, Ρέγιες 8, Αγιόν 14, Κάρολ 4, Χάντερ 6, Γιουλ 13(3), Τόμπκινς 5(1)

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Άιναρς Μπαγκάτσκις): Γκάουντλακ 18(4), Ράντ 18(1), Σίλει, Σμίθ 6(2), Οχαγίον 4, Ουίμς 5, Λάντεσμπεργκ 2, Άιβερσον 6, Μίλερ 14(2), Ζίρμπες 2

Πηγή: ebasket.gr