Facebook Pixel Με το μυαλό στον τελικό του Κυπέλλου, δεν νικάς κανέναν!
| 2017-01-17 23:58:00

Με το μυαλό στον τελικό του Κυπέλλου, δεν νικάς κανέναν!

Λίγες μέρες μετά την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου, ο Άρης ήταν αγνώριστος και απογοήτευσε στο ματς με τους Σκάιλαϊνερς, γνωρίζοντας την ήττα με 64-58 στο «Nick Galis Hall».

Οι Γερμανοί είχαν πολύ μεγαλύτερο κίνητρο από την ομάδα του Πρίφτη, καθώς με νίκη θα έμεναν «ζωντανοί» στο κυνήγι της πρόκρισης (σ.σ. ο Άρης την έχει εξασφαλίσει). Με αυτή την επικράτηση, οι Σκάιλαϊνερς ανέβηκαν στο 6-7, ενώ ο Άρης υποχώρησε στο 8-5 χάνοντας και τις μαθηματικές ελπίδες για κατάληψη της 2η θέσης.

Από πολύ νωρίς, ο Άρης προσπάθησε να βάλει το ματς στη λογική που το ήθελε. Αρχικά, «σημάδεψε» τον Καββαδά και «έχτισε» γρήγορα ένα προβάδισμα (12-5, στο 5'). Η άμυνα ήταν σταθερά σε καλό επίπεδο, ενώ ο Ζάρας ήταν κεφάτος και επέτρεψε στην ομάδα του Πρίφτη να βρίσκεται στο +6 (19-13) με τη λήξη του δεκαλέπτου. Η δεύτερη περίοδος περιλάμβανε συνεχόμενες βολές και ο Γιάνκοβιτς ανέβασε την απόσταση σε διψήφια επίπεδα (30-20, στο 16'). Κάποια μακρινά σουτ έδωσαν... ανάσα και θάρρος στους Γερμανούς που, με μπροστάρη τον Ίνγκλις, μάζεψαν τη διαφορά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (36-34).

Οι Σκάιλαϊνερς μπήκαν στο παρκέ, για το δεύτερο ημίχρονο, με πολλή... φόρα. Με τρία μεγάλα σουτ πήραν τον έλεγχο και δεν άργησαν να φτάσουν στο +9 (39-48, στο 23'). Ο Άρης έβαλε ξανά τον Καββαδά στην εξίσωση και εκείνος μείωσε σε 43-48, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 47-51.

Οι δύο ομάδες αδυνατούσαν να βρουν σκορ με συνέπεια και μπήκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο με το... φτωχό 49-55. Με βολές του Τσαϊρέλη, η διαφορά έπεσε στο -3 (54-57), αλλά ο Βον απάντησε με τρομερό τρίποντο. Ο Σιλντς «έγραψε» το +8 (54-62), ενώ ο Κάμινγκς με τέσσερις πόντους κράτησε κοντά τον Άρη (58-62, 28" πριν το τέλος). Ωστόσο, η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε και οι Γερμανοί πήραν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-13, 36-34, 47-51, 58-64

Πηγή: sdna.gr