Facebook Pixel Τρομερός Αστέρας, «κινδυνεύει» σοβαρά πλέον ο Παναθηναϊκός!
| 2017-01-20 00:02:00

Τρομερός Αστέρας, «κινδυνεύει» σοβαρά πλέον ο Παναθηναϊκός!

Ο Ερυθρός Αστέρας... έλαμψε και στο Tελ Αβίβ, καθώς επιβλήθηκε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 67-71 κι έπιασε τον Παναθηναϊκό στο 10-8!

Οι πρωταθλητές Σερβίας «διάβασαν» πολύ καλά το παιχνίδι με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ  - την οποία... δίπλωσαν - πήραν τη νίκη και συνεχίζουν να βρίσκονται σε τροχιά πλέι οφ, ενώ η «ομάδα του λαού» υποχώρησε στο 6-12.

Οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, καθώς οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τους Αϊβερσον και Σμιθ, αλλά ο Κούζμιτς έδωσε τις απαντήσεις από την πλευρά του Ερυθρού Αστέρα (17-16, 10').

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... φουριόζοι στη δεύτερη περίοδο, καθώς στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου επέβαλλαν τον ρυθμός τους και «φλέρταραν» δύο φορές με το +10 (25-16 στο 12' και 28-19 στο 15'). Η είσοδος του Τόμπσον, όμως, άλλαξε τις ισορροπίες και ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε σε 34-33 στο 20΄.

Ο Ερυθρός Αστέρας διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού βασιζόμενος στον Γιόβιτς προηγήθηκε με 41-46 στο 27΄, αλλά στο σημείο το μομέντουμ του αγώνα άλλαξε. Οι Ουίμς και Γκάουντλοκ φώναξαν «παρών» για τη Μακάμπι, η οποία αρχικά έτρεξε σερί 10-0 (51-46) κι εντέλει έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 54-48.

Oι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν παρέδωσαν τα... όπλα και «πυροβολώντας» πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων διατηρήθηκαν στη διεκδίκηση της νίκης. Οι ομάδες μπήκαν στο τελευταίο τρίλεπτο της αναμέτρησης με το σκορ να είναι στο 67-65. Ο Ερυθρός Αστέρας, όμως, στον εναπομείναντα χρόνο εγκλώβισε τους αντιπάλους του στην άμυνά του και με οδηγούς τους Γιόβιτς και Κούζμιτς πήρε τη νίκη με 67-71.

Δεκάλεπτα: 17-16, 34-33, 54-48, 67-71.