Facebook Pixel Θαύμα! Νικάει και η Αρμάνι
| 2017-01-20 00:13:00

Θαύμα! Νικάει και η Αρμάνι

Στη «μάχη» των τελευταίων της Euroleague, η Αρμάνι πήγε να χάσει... δικό της ματς, αλλά στο τέλος το κράτησε και έριξε στο «καναβάτσο» την Γαλατάσαραϊ (92-87) σπάζοντας σερί 10 ηττών.

Με τη νίκη της, η Αρμάνι «τράβηξε» την Γαλατάσαραϊ στην τελευταία θέσης της βαθμολογίας, αφού πλέον και οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 5-13. Πολυτιμότερος για τους νικητές ήταν ο Σίμον με 19 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ραντούλιτσα. Για την Γαλατάσαραϊ ξεχώρισε ξανά ο Φιτιπάλντο με 17 πόντους και 4 ασίστ, ενώ και ο Γκιουλέρ είχε ισάριθμους πόντους.

Παρά τη συνολική εικόνα που είχε το παιχνίδι, η Γαλατάσαραϊ ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα και με «καυτό» Φιτιπάλντο προηγήθηκε με 5-13, στο 5'. Ωστόσο, η αντίδραση για τους Ιταλούς είχε ονοματεπώνυμο: Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Με 9 πόντους του Σέρβου, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 23-21 για τους γηπεδούχους.

Ο Καλνιέτις πήρε τη... σκυτάλη από τον Ραντούλιτσα και η Αρμάνι είχε οριστικά πατήσει «γκάζι» ξεφεύγοντας με 41-29. Ο άσημος Φοντέκιο μπήκε στην εξίσωση, η Γαλατά είχε προβλήματα και η διαφορά έφτασε και στους 16 (47-31) πριν το ημίχρονο ολοκληρωθεί με 49-39.

Η διαφορά παρέμενε σε διψήφια επίπεδα και στην τρίτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με 71-60 έχοντας εικόνα ανάλογη με εκείνη του πρώτου ημιχρόνου. Η αντίδραση των Τούρκων ήρθε με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου μείωσαν σε 71-67. Κάπως έτσι είχαμε ματς και ο Φιτιπάλντο ισοφάρισε σε 73-73, πριν ο Μίτσοφ δώσει προβάδισμα με 73-76. Η Αρμάνι όμως πήρε ξανά το προβάδισμα (78-76), 3:30 πριν το τέλος. Oι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό με σκορ 87-82 και οι Ιταλοί κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμά τους μέχρι το τελικό 92-87.

Για την 19η αγωνιστική, η Γαλατάσαραϊ θα φιλοξενήσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ (24/1), ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα περιμένει τον Ολυμπιακό (25/1) στο «Mediolanum Forum».