Facebook Pixel Για πλάκα... αήττητος ο Ολυμπιακός!
| 2017-01-22 19:47:00

Για πλάκα... αήττητος ο Ολυμπιακός!

Χωρίς να συναντήσει την παραμικρή δυσκολία και με πολύ καλούς τους Ιωάννη Παπαπέτρου(16π) και Ματ Λοτζέσκι(14π), ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 82-65 του Κόροιβου Αμαλιάδας και διεύρυνε το νικηφόρο σερί του στο 14-0.

Το συγκρότημα του Ντίνου Καλαμπάκου από την άλλη υποχώρησε στο 4-10 και θα συνεχίσει την μάχη για την παραμονή του.

Με “θράσος” μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο παιχνίδι, οι οποίοι παίρνοντας σκορ από τους Σταρκς, Χολ και Γκότσερ προηγήθηκαν με 8-17 στο 6′. Οι γηπεδούχοι ξύπνησαν και με τους Μπιρτς, Λοτζέσκι και Παπαπέτρου έτρεξαν ένα σερί 17-2, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 25-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Παπαπέτρου και Μιλουτίνοφ έστειλαν τους “ερυθρόλευκους” στο +12(37-25) στο 16′. Ένα μικρό σερί 5-0 από τους φιλοξενούμενους κατέβασε τη διαφορά στους 7(37-30), ωστόσο ένα με ένα επιμέρους 9-2 ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +16(46-32).

Οι πρωταθλητές Ελλάδος δεν απειλήθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης. Στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου, η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ 13-16 πόντων, ενώ με τρίποντο από τον Ματ Λοτζέσκι έφτασε στους 18(61-43) στο 29′.

Με καλάθι του Σταρκς στην εκπνοή γράφτηκε το 65-49 του δεκαλέπτου, με τον Κόροιβο να έχει πάρει σκορ σε αυτή την περίοδο, μόνο από τους Αμερικανούς της. Διαδικαστικού χαρακτήρα τα εναπομείναντα δέκα λεπτά, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλο να ανεβάζει τη διαφορά.

Με τον Έρικ Γκριν να αναλαμβάνει στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 80-64 στο 36′. Με βολές ο Μιλουτίνοφ έγραψε το τελικό 85-62.

Πηγή: ebasket.gr