| 2017-01-26 11:40:00

Μία δυάδα από Βέλγιο και Ολλανδία

Φτωχό το σημερινό πρόγραμμα, ωστόσο υπάρχουν ευκαιρίες για ταμείο!

Έουπεν – Σταντάρ Λιέγης

Πάνω που είχε αρχίσει να πιστεύει ότι θα έπαιρνε το βαθμό στο εντός έδρας ματς με την Γκενκ, η Έουπεν δέχτηκε γκολ στο 82’ και βρέθηκε στο καναβάτσο (0-1). Όσο για τη Σταντάρ Λιέγης; Εκανε ποδαρικό με το αριστερό στο νέο έτος, χάνοντας εντός έδρας με το βαρύ 0-3 από την Κλαμπ Μπριζ. Κομβικό σημείο της αναμέτρησης το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο προήλθε από ερασιτεχνικό λάθος του τερματοφύλακας Χουμπέρ. Ποια θα είναι η επιλογή μας; Η Σταντάρ αν θέλει να έχει ρεαλιστικές ελπίδες για την πρώτη εξάδα οφείλει να κερδίζει τέτοιου είδους παιχνίδι. Ευάλωτη αμυντικά και κουρασμένη η Εουπεν, καθώς το αποψινό ματς θα είναι το τρίτο μέσα σε οκτώ ημέρες. Οριακά αποδεκτό το διπλό στο 1.90.

Έουπεν – Σταντάρ Λιέγης 2 (1.90)

Φιτέσε – Φέγενορντ

Η Φιτέσε αιφνιδιάστηκε από την Γκρόνινγκεν, βρέθηκε πίσω στο σκορ με αυτογκόλ στο 6’ και μέχρι να συνέλθει λίγο έλειψε να δεχτεί και δεύτερο. Στο δεύτερο ημίχρονο ισορρόπησε το ματς, σκόραρε στο 1-1 στο 49’ κι έκτοτε χάθηκαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, δίκαιο το τελικό 1-1. Ολοκλήρωσε το ματς με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής του Φόορ στο 86’. Δείχνει σημαντικά βελτιωμένη μετά τη διακοπή και κάνει την αντεπίθεσή της για τις ευρωπαϊκές θέσεις. Από την άλλη, η Φέγενορντ μπορεί να μην απειλήθηκε ιδιαίτερα από τη Βίλεμ, αλλά απέτυχε να «καθαρίσει» το ματς παρά την υπεροχή που είχε από νωρίς και κέρδισε με το «φτωχό» 1-0. Σκόραρε στο 32’, της ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, έστω κι έτσι έκανε το «2 στα 2» μετά τη διακοπή και πήρε την 6η διαδοχική νίκη στις εγχώριες διοργανώσεις, διατηρώντας το «+5» από τον Άγιαξ. Με βάση τις ομάδες που βρίσκονται ήδη στα ημιτελικά (Σπάρτα, Καμπούρ, Άλκμααρ) η Φιτέσε αν προκριθεί σήμερα ελπίζει βάσιμα στον πρώτο τίτλο της ιστορίας της. Η Φέγενορντ θα παραταχθεί με σημαντικές απουσίες στη μεσαία γραμμή κι αυτό που την «καίει» φέτος είναι το πρωτάθλημα, καθώς είναι κοντά στην κατάκτησή του έπειτα από 18 χρόνια. Θα ρισκάρουμε.