Facebook Pixel Νίκη ανάσας για Μακάμπι!
| 2017-01-27 00:10:00

Νίκη ανάσας για Μακάμπι!

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Μακάμπι Τελ Αβίβ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της, επικρατώντας με 60-52 της Ούνικς Καζάν του Κώστα Καϊμακόγλου.

Ύστερα από 20 αγώνες στην Ευρωλίγκα, η “ομάδα του λαού” βρίσκεται στο 7-13, ενώ Ρώσοι συγκατοικούν στην τελευταία θέση μαζί με τη Γαλατασαράι με ρεκόρ 6-14.

Οι Ισραηλινοί είχαν καθ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα, το οποίο δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντριου Γκάουνταλκ με 17 πόντους, ενώ ο ο Οχαγιόν είχε 10.

Για τους ηττημένους πάλεψε ο πάλεψε ο Ορλάντο Τζόνσον με 13 πόντους, ενώ ο Κιθ Λάνγκοφορντ είχε 12. Ο Κώστας Καϊμακόγλου έμεινε σε “ρηχά νερά”, μετρώντας 2 πόντους, 2 ριμπάουντ και 1 λάθος σε 13:24″.

Δυναμικό ξεκίνημα για την Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία με μπροστάρη τον Ντέιβιν Σμιθ βρέθηκε με το “καλήμερα” στο +10 (16-6) στο 7′. Στη συνέχεια, οι δύο ομάδες “κόλλησαν” στο σκορ, με την πρώτη περίοδος να ολοκληρώνεται 16-9.

Στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν μια διαφορά της τάξεως των 6 πόντων, ωστόσο με την είσοδο του Ορλάντο Τζόνσον στο παρκέ, η Ούνικς βρήκε σκορ, μειώνοντας στο καλάθι (24-22 και 26-24) στο 17′. Με ένα σερί 9-0, οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν στο ημίχρονο 33-24.

Ένα μικρό σερί 5-0 από τους Καϊμακόγλου και Τζόνσον έφερε τους Ρώσους στο -5 (33-28), ωστόσο το τρίποντο του Οχαγιόν επανέφερε τη διαφορά σε διψήφια τιμή (38-28) στο 14′. Το συγκρότημα του Άιναρς Μπαγκάτσκις βρέθηκε εκ νέου στο +10(43-33), ωστόσο ο Τζόνσον, ο οποίος κρατούσε μόνος του την Ούνικς στο παιχνίδι μείωσε σε 43-38, με το δεκάλεπτο να κλείνει 45-38.

Με το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, η Ούνικς μείωσε σε 45-42, ωστόσο και πάλι η Μακάμπι δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν και άλλο στο σκορ, αφού ο Γκάουντλακ ανέβασε τη διαφορά στους 10 (52-42) στο 35′.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε μπροστά στα τελευταία λεπτά και η ομάδα του Καζάν μείωσε σε 58-52 23″ πριν από το φινάλε. Χρόνος ωστόσο δεν υπήρχε και η “ομάδα του λαού” έφτασε στην έβδομη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 16-9, 33-24, 45-38, 60-52.

Πηγή: ebasket.gr