Facebook Pixel Το έκανε θρίλερ, αλλά το πήρε η ΤΣΣΚΑ!
| 2017-01-27 22:06:00

Το έκανε θρίλερ, αλλά το πήρε η ΤΣΣΚΑ!

Παρότι αγωνίστηκε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς τον Μίλος Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας δύσκολα με 80-77 της Αναντολού Εφές, για την 20η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν με διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο, ωστόσο η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Ερτέλ επέστρεψε στο παιχνίδι.

Οι δύο ομάδες βρήκαν από νωρίς ρυθμό στο σκορ, με τον Κουρμπάνοφ να δίνει προβάδισμα 7(15-8) πόντων στους γηπεδούχους στο 5′. Ο ερχόμενος από τον πάγκο Τάιλερ Χάνεϊκατ με 6 συνεχόμενους πόντους έφερε την Εφές στο -1(15-14), ενώ τις έδωσε προβάδισμα με 17-18 στο 8′.

Το μοτίβο του παιχνιδιού παρέμεινε ίδιο μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, όπου ο Γκρέιντζερ με καλάθι σε “νεκρό” χρόνο έγραψε το 25-24. Στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι είχαν μια διαφορά 3 πόντων, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής. Χάρη στους Ντε Κολό και Χάινς, η ΤΣΣΚΑ βρέθηκε στο +7(42-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι πρωταθλητές Ευρώπης με μπροστάρηδες τους Χάινς και Κουλάγκιν βρέθηκαν στο +13 (54-41) στο 25′. Οι πρωταθλητές Ευρώπης συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλείας της τάξεως των 13 (56-43 και 60-57) πόντων, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται 65-52.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εφές προσπάθησε να επιστρέφει στο παιχνίδι και με τους Μπράουν, Ερτέλ και Χάνεϊκατ έτρεξε ένα σερί 10-4, μειώνοντας σε 69-62 στο 35′. Παρότι η ΤΣΣΚΑ ανέβασε τη διαφορά και πάλι σε διψήφια (73-63 και 75-65) τιμή, οι Ερτέλ και Χάνεϊκατ συνέχισαν να δίνουν σκορ στην τουρκική ομάδα, η οποία μείωσε σε 79-72, ενώ με τρίποντο του Γάλλου βρέθηκε στο -4 (79-75) 42″ πριν από φινάλε.

Ο Ερτέλ μείωσε σε 79-77, ωστόσο η βολή του Τζάκσον κλείδωσε τη νίκη για τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 42-35, 65-52, 80-77

Πηγή: ebasket.gr