Facebook Pixel "Τρελός" Σάρας, διπλό μέσα στη Νταρουσάφακα!
| 2017-01-27 22:45:00

"Τρελός" Σάρας, διπλό μέσα στη Νταρουσάφακα!

Η Ζαλγκίρις Κάουνας κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 66-69 της Νταρουσάφακα.

Οι Λιθουανοί που διανύουν περίοδο εξαιρετικής φόρμας ανέβηκαν στο 8-12, σε αντίθεση με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ που υποχώρησε στο 10-10

Oι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και αμέσως βρέθηκαν στο +7 (5-12). Η Νταρουσάφακα όπως ήταν φυσικό ανέβασε “στροφές” και κατάφερε να ξαναμπεί στο ματς, κάνοντας το 14-16 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις είχε το προβάδισμα, ωστόσο δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 27-31 και στη συνέχεια με 30-36. Tα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου δεν έκρυβαν τίποτα το συγκλονιστικό και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 7 πόντων (31-38).

Ίδιο σκηνικό και στην τρίτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, παραμένοντας συνεχώς μπροστά στο σκορ. Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +6 (41-47). Oι Τούρκοι μείωσαν στους 5 (47-52), αλλά η Ζαλγκίρις ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 7 (47-54). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 49-55.

Η διαφορά έφτασε στο +9 (51-60) για τους φιλοξενούμενους με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Η Ζαλγκίρις έδειχνε να ελέγχει το ματς, παίρνοντας ξανά διαφορά 9 πόντων (55-64).

Ούσα πιο ψύχραιμη στο τελευταίο λεπτό, η φιλοξενούμενη ομάδα κράτησε το προβάδισμα στο σκορ και κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 66-69.

Πηγή: ebasket.gr