Facebook Pixel Η... επιστροφή του Προμηθέα, «χάνεται» η Δόξα!
| 2017-01-28 20:10:00

Η... επιστροφή του Προμηθέα, «χάνεται» η Δόξα!

Μετά από έξι σερί ήττες, ο Προμηθέας νίκησε στη Λευκάδα (73-79) και άφησε την Δόξα στην τελευταία θέση και σε πολύ δύσκολη θέση για τη συνέχεια.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου αγνοούσε τη χαρά της νίκης από τις 26 Νοεμβρίου, ωστόσο δύο μήνες και έξι ήττες αργότερα, νίκησε στη Λευκάδα και ανέβηκε στο 5-10, αφήνοντας τη Δόξα ουραγό στην κατάταξη.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς, οι οποίοι επέστρεψαν μετά το διψήφιο αρχικό προβάδισμα των γηπεδούχων, ο Τόντιτς (20π.), ενώ σημαντική ήταν η συμβολή του Φαγέ (15π.), αλά και του Γκίκα στο τέλος.

Η Δόξα μπήκε με... φόρα και με τον Ντόμπλας στην πρώτη γραμμή έφτασε γρήγορα στο 16-2 (6'), ενώ με τρίποντο του Τσαλδάρη έκλεισε με 28-15 το πρώτο δεκάλεπτο!

Ο Προμηθέας αντέδρασε στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους 4-13 πλησίασε σε απόσταση βολής (35-32, 18') και με τον Τζόουνς διατηρήθηκε σε μικρή απόσταση στην ανάπαυλα (42-38).

Οι φιλοξενούμενοι στην τρίτη περίοδο όχι μόνο κάλυψαν το χάντικαπ από το πρώτο ημίχρονο, αλλά με τον Τζόουνς προσπέρασαν για πρώτη φορά στο 27' (51-52) και μία βολή του Ντόμπλας έφερε ισοπαλία στο φινάλε της τρίτης περιόδου (56-56).

Το ντέρμπι είχε μόλις αρχίσει και τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Οι γηπεδούχοι αποσπάστηκαν με 66-61 (34'), με τον Μουρ να ολοκληρώνει σερί 6-0 για το (66-67, 35').

Ενα τρίποντο του Γκίκα έβαλε τον Προμηθέα σε θέση οδηγού (70-72, 37'), με τους Πατρινούς να φτάνουν και στο 71-75 (38'). O Ρόμπινσον μείωσε (73-75), αλλά αστόχησε στην προσπάθεια να ισοφαρίσει και οι βολές Μπλάσινγκεϊμ και Φαγέ σφράσισαν τη μεγάλη νίκη του Προμηθέα στη Λευκάδα!

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 42-38, 56-56, 73-79

Πηγή: sdna.gr