Facebook Pixel Έκανε το καθήκον του στην Περιβόλα
| 2017-02-27 20:12:00

Έκανε το καθήκον του στην Περιβόλα

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Απόλλωνα στην Πάτρα με 87-70, δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα

Οι πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν με ορμή στο παρκέ της Περιβόλας και προηγήθηκαν στα πρώτα λεπτά με 2-7 και στη συνέχεια με 6-13. Ο Ολυμπιακός “στρίμωξε” τον Απόλλωνα στα “σχοινιά” και βρέθηκε στο +14 (8-22) 2.30” πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η διαφορά των 14 πόντων ήταν απόρροια της καλή άμυνας των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου που δεν άφηναν τους αντιπάλους τους να πάρουν… ανάσα. Οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν στους 9 (15-24), όμως στην τελευταία επίθεση της πρώτης περιόδου, ο Μιλουτίνοφ έπιασε στον “ύπνο” την άμυνα των γηπεδούχων και με εύκολο λέι απ διαμόρφωσε το 15-26.

Με φόρα από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Πειραιώτες “εκτόξευσαν” στο σκορ στο 18-40 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου. Oι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου δεν έμειναν με σταυρωμένα χέρια και με 4 συνεχόμενα τρίποντα έκαναν ένα σερί 12-0 μείωσαν σε 30-40, 4.30” πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Πατρινοί δεν σταμάτησαν εκεί και στο τελευταίο λεπτό της δεύτερης περιόδους έφεραν το ματς στους 6 (40-46), αλλά και πάλι ο Ολυμπιακός, όπως και στην τελαυταία επίθεση του πρώτου δεκαλέπτου σκόραρε και ανέβασε τη διαφορά στο +8 (40-48).

Στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (44-55). Οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και με ένα μικρό σερί 4-0 μείωσαν σε 48-55, αλλά στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Κεμ Μπιρτς με γκολ φάουλ διαμόρφωσε το 48-58.

Η ομάδα του Πειραιά “πάγωσε” το ρυθμό του Απόλλωνα και βρέθηκε στο +16 (50-66), 2.11” πριν από τη συμπλήρωση 30 αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν το πόδι από το “γκάζι και βρέθηκαν στο +17 (53-70) με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με την έναρξη της τελευταία περιόδου, οι “ερυθρόλευκοι” έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+23, 53-76). Η ομάδα της Πάτρας με συνεχόμενους πόντους του Στόκτον, κατέβασε τη διαφορά στους 16 (63-79) στο 35ο λεπτό της συνάντησης, αλλά μέχρι εκεί. Τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα, ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων και έφτασε στη νίκη με 87-70.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 40-48, 53-70, 70-87

Πηγή: ebasket.gr