Facebook Pixel Από την Πάτρα... στα αστέρια η ΑΕΚ!
| 2017-03-04 19:56:00

Από την Πάτρα... στα αστέρια η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες το ματς με τον Προμηθέα περνώντας επιβλητικά 86-67 από την Πάτρα και στρέφεται στη μεγάλη ρεβάνς με τη Μονακό. Κορυφαίοι Μαυροκεφαλίδης και Βασιλειάδης.

Η ΑΕΚ ήθελε να εξασφαλίσει τη νίκη στην Πάτρα με τη μίνιμουμ δυνατή ενέργεια και αυτό ακριβώς πέτυχε. Με ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο «καθάρισε» με 86-67 τον Προμηθέα για την 20η αγωνιστική και πλέον στρέφεται απερίσπαστη στη μεγάλη ρεβάνς της Τετάρτης στο Μονακό.

Κορυφαίος της «Ένωσης» ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης, που δείχνει να βρίσκει τα πατήματά του και είχε 15 πόντους και 7 ριμπάουντ. Επιστροφή στα καλά ματς μετά από καιρό για τον Κώστα Βασιλειάδη με 17 πόντους (5/7 τρίποντα) και 7 ριμπάουντ, πολύ θετική παρουσία ο Μπραντ Νιούλεϊ με 10 πόντους. Ο Μίροσλαβ Τόντιτς με 15 ξεχώρισε από τον Προμηθέα που ήταν πραγματικά ανταγωνιστικός μόνο για ένα δεκάλεπτο.

Ντίξον και Μαυροκεφαλίδης ξεκίνησαν «ζεστοί» και η ΑΕΚ πήρε στο πεντάλεπτο ένα μικρό προβάδισμα (8-14), το οποίο όμως γρήγορα εξαφανίστηκε. Ένα φάουλ σε προσπάθεια του Τόντιτς για τρίποντο και η τεχνική ποινή για διαμαρτυρία στον Γιούρε Ζντοβτς έφεραν τους γηπεδούχους στο 21-16 λίγο πριν βγει το δεκάλεπτο. Τα τρίποντα των Βασιλειάδη και Λαρεντζάκη ανέτρεψαν ξανά την κατάσταση (28-30), ο Μαυροκεφαλίδης ήταν αλάνθαστος στην επίθεση και με καλάθι του Ούκιτς οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και στο +11 (35-46), προτού τέσσερις προσωπικοί πόντοι του Τζόουνς διαμορφώσουν το 39-46 του ημιχρόνου.

Η «Ένωση» επέστρεψε από την ανάπαυλα αποφασισμένη να «καθαρίσει». Ο Ούκιτς με επτά σερί πόντους έδωσε το σύνθημα, η άμυνα για πρώτη φορά στο ματς τσάκιζε κόκκαλα και με λέι απ του Χαριτόπουλου η διαφορά έφτασε στους είκοσι (46-66) τρία λεπτά πριν βγει το τρίτο δεκάλεπτο. Οι ξένοι του Προμηθέα προσπαθούσαν να ψαλιδίσουν τη διαφορά, αλλά τα τρίποντα της ΑΕΚ, πότε από Βασιλειάδη και πότε από ΜακΓκραθ αποκαθιστούσαν την τάξη και στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου η απόσταση των δύο ομάδων έφτασε στους 25 πόντους (54-79). Τα πάντα είχαν κριθεί και οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να προφυλάξουν/ξεκουράσουν τους «βασικούς» μέχρι το τελικό 86-67.

Δεκάλεπτα: 21-18, 39-46, 50-69, 67-86

Προμηθέας (Αγγέλου): Παπαντωνίου, Μπλάσινγκεϊμ 11 (5 ασίστ, 4 ριμπ.), Γκίκας 9 (3 ασίστ), Πέττας 2, Φαγέ 7 (8 ριμπ.), Τσάμης, Ντίκερσον, Τζόουνς 11, Τόντιτς 15 (6 ριμπ.), Σαρικόπουλος 4.

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 11 (6 ασίστ), ΜακΓκραθ 8 (3 ασίστ), Ελόνου 2 (3 ριμπ.), Βασιλειάδης 17 (7 ριμπ., 3 ασίστ), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 12 (3 ριμπ., 4 κλεψ.), Λαρεντζάκης 3, Νιούλεϊ 10, Μαυροειδής, Σκουλίδας, Μαυροκεφαλίδης 15 (7 ριμπ., 2 ασίστ), Τσαλμπούρης 6.

Διαιτητές: Πηλοΐδης, Μπήτης, Συμεωνίδης (Θεοδοσόπουλος).

Πηγή: sport-fm.gr