Facebook Pixel Ανάσα για Απόλλωνα, μάχη για πλέι οφ Λαύριο και Τρίκαλα!
| 2017-03-25 20:25:00

Ανάσα για Απόλλωνα, μάχη για πλέι οφ Λαύριο και Τρίκαλα!

Τεράστια νίκη πήρε ο Απόλλωνας απέναντι στον Κόροιβο παίρνοντας μεγάλη ανάσα στην υπόθεση παραμονή, ενώ Λαύριο και Τρίκαλα θα δώσουν μάχη μέχρι τέλους για την είσοδο στην οκτάδα.

Απόλλων Πατρών – Κολοσσός 83-67

“Ζωντανός” στη “μάχη” της παραμονής παρέμεινε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος όντας ανώτερος στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κατάφερε να υπερασπιστεί την έδρα του απέναντι στον Κολοσσό με 83-67 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έκαναν εντυπωσιακό ξεκίνημα (7-0), αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν τους πρώτους πόντους ύστερα από 3 λεπτά παιχνιδιού δια χειρός Ρέντικ (7-2). Ο Καλινόσκι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +8 (11-3), αλλά οι “θαλασσί” με 4 συνεχόμενους πόντους (Ρέλεφορντ, Σαλούστρος) δεν άργησαν να κάνουν το 11-7.

Παρά το πλησίασμα του Κολοσσού, οι “μελανόλευκοι” βρήκαν τον τρόπο όχι μόνο να κρατήσουν το προβάδισμά τους, αλλά και να το “εκτοξεύσουν” μέσα σε περίπου 4 λεπτά χάρη στην τρομακτική τους επιθετική λειτουργία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με double score (30-15).

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν είχε βρει τα πατήματά της σε καμία πλευρα του παρκέ, έχοντας ως αποτέλεσμα να δεχτεί 17 και να βάλει μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, με το πρώτο μέρος να είναι εφιαλτικό για τον Κολοσσό, εν αντιθέσει για τους Πατρινούς που πήγαν στ’ αποδυτήρια όντας απόλυτοι κυρίαρχοι του αγώνα (47-24).

Παρά το -23, οι Ροδίτες βρήκαν τη δύναμη να… ξαναμπούν στο παιχνίδι, όταν με ένα σερί 14-4 χάρη σε τρίποντο του Χολ και δίποντο του Σαλούστρου μείωσαν στους 12 ποντους (51-38), ενώ ο Έλληνας φόργουορντ 2 επιθέσεις αργότερα με σουτ πίσω από τα 6.75 σημείωσε το 56-46 βάζοντας μπελάδες στον Απόλλων Πατρών. Στο ξεκίνημα της τέταρτης και καθοριστικής περιόδου ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 15-4 “κλείδωσαν” τη νίκη και παρέμειναν “ζωντανοί” στη “μάχη” της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 47-24, 62-54, 83-67.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σκουρτόπουλος): Xίκεϊ 12 (3), Μπαρτ 24 (6), Τσιάρας, Καλινόσκι 18 (4), Ρέινς 9, Στόκτον, Νιφόρας, Βεργίνης 3 (1), Διαμαντάκος 6, Σλαφτσάκης, Μπάβσιτς, Κουζέλογλου 11 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Ρέντικ 13, Σαλούστρος 9 (1), Ρέλεφορντ 13, Βασιλόπουλος 7 (1), Χολ 18 (3), Λιάπης, Τσούκου, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Άχονεν, Παπαδάκης 4 (1), Ουότσον 3.

Λαύριο – Δόξα Λευκάδας 80-60

Την παραμονή του στα μεγάλα σαλόνια εξασφάλισε το Λαύριο, το οποίο έκανε “περίπατο” απέναντι στη Δόξα Λευκάδας με 80-60 για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη μπόρεσαν να κάνουν γεγονός το στόχο που είχαν θέσει από την αρχή της σεζόν, δημιουργώντας χαμόγελα στον κόσμο που θα δουν την αγαπημένη τους ομάδα και τη νέα χρονιά στην Α1.

Το Λαύριο μπήκε καλύτερα στο παρκέ, παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων ύστερα από δίποντο του Έβανς (10-4), ωστόσο με ένα μικρό ξέσπασμα και δίποντο του Ντόμπλας, οι νεοφώτιστοι μείωσαν στο καλάθι (14-2).

Οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη εκμεταλλεύτηκαν τα κενά διαστήματα των φιλοξενούμενων, αρχικά με τον Στεφανίδη που “έγραψε” το +7 (19-12) κι έπειτα με τους Χάμιλτον και Γκρέι που έκαναν το 24-14, για να έρθει ο Χρήστος Ταπούτος και να διαμορφώσει το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου (24-16).

Δίχως να αντιμετωπίζουν ιδιαίτερα προβλήματα, οι γηπεδούχοι “τρέχοντας” ένα επιμέρους σκορ (μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου) 15-4, είχαν τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση. Με το σκορ να φτάνει ακόμα και το +19, οι “κόκκινοι” του Φώτη Τακιανού ήλπιζαν σε ένα καλύτερο δεύτερο ημίχρονο, μιας και το πρώτο έληξε με 46-29 υπέρ του Λαυρίου.

Το σύνολο της Λευκάδας πέραν του να φανεί ανταγωνιστικό στο τρίτο δεκάλεπτο, δεν μπόρεσε να καταφέρει κάτι παραπάνω. Δέκα λεπτά πριν από το φινάλε η ομάδα του Φώτη Τακιανού βρισκόταν στο -21 (62-41) και το Λαύριο είχε ουσιαστικά “κλειδώσει” την παραμονή του στην κατηγορία. Το τελικό σκορ ήταν το 80-60 για τους γηπεδούχους που δεν δυσκολεύτηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-29, 62-41, 80-60.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερελής): Χάμιλτον 12 (1), Εβανς 10, Γκρέι 15 (4), Στεφανίδης 9 (1), Μπολντς 8, Πάντερ 9 (1), Αθανάσουλας, Περάκης, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης, Νίξον 6, Γιαννακόπουλος 3 (1).

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκοτ 4, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης 3 (1), Χάρις 4, Μάρας 12 (1), Πεταλωτής, Άμποτ 10 (2), Ντόουελ 2, Δεμερτζής 4, Γεωργάκης

Τρίκαλα – Κόροιβος Αμαλιάδας 72-55

Tα Τρίκαλα επικράτησαν εντός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 72–55, για την 23η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League και παραμένουν στην Α1. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έχει 9 νίκες και 14 ήττες, ενώ το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου έχει ρεκόρ 7–16. Στον αγώνα του πρώτου γύρου, που είχε διεξαχθεί στην Αμαλιάδα, ο Κόροιβος είχε κερδίσει με 87–76.

Στο πρώτο δεκάλεπτο τα Τρίκαλα μπόρεσαν και πήραν διαφορά 4 πόντων (13–9), ύστερα από το τρίποντο του Μάικ Κάφεϊ, 5.28” πριν από τη λήξη. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας “ξύπνησε” και μπόρεσε πάρει το προβάδισμα (19–20), έπειτα από το τρίποντο του Τόντρικ Γκότσερ, 2.45” πριν από το τέλος. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε και το σκορ του δεκαλέπτου (26–25), μετά από το δίποντο που σημείωσε 18” πριν από τη λήξη.

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (32–27), μετά το λέι απ του Ολεξάντρ Λίποβι, 2.34” πριν από το τέλος. Η διαφορά διευρύνθηκε και άλλο όταν ο Σωτήρης Μανωλόπουλος, με δίποντο, σημείωσε το 36–29 (7 πόντοι), 1.34” πριν από τη λήξη. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 40–32, ύστερα από το καλάθι του Αντώνη Μιχαλόγλου, 1” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (51–41), έπειτα από το τζαμπ σουτ του Τόντρικ Γκότσερ, 4.18” πριν από τη λήξη. Η διαφορά μειώθηκε και άλλο, όταν ο Αντρέγια Μιλουτίνοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο με σκορ να “πηγαίνει” στο 51–46, 2.26” πριν από το τέλος. Το σκορ του δεκαλέπτου ήταν 51–47, ύστερα από την μία εύστοχη βολή του Γιάννη Σαχπατζίδη, 1.05” πριν από τη λήξη.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο τα Τρίκαλα είχαν διαφορά 10 πόντων (63–53), ύστερα από το καλάθι του Μάικ Κάφεϊ, 4.07” πριν από το τέλος. Ο Κόροιβος Αμαλιάδας μείωσε στους 13 πόντους (68–55), έπειτα από τις δύο ελεύθερες βολές του Μαρκέλ Σταρκς, 2.24” πριν από τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 72–55, μετά την μία εύστοχη βολή του Μάικ Κάφεϊ, 52” πριν από το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 26-25, 40-32, 51-47, 72-55.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 17 (2), Τσαγκαράκης 11 (3), Μπάρλοου 3 (1), Χότον 4, Βαριτιμιάδης 4, Λίποβι 9 (1), Εζιόκου 2, Πουλιανίτης 2, Καλλές 2, Μανωλόπουλος 18 (4).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Γκότσερ 9 (1), Σταρκς 4, Σέιν, Σπυριδωνίδης 6, Πόλαρντ 16 (1), Μιλουτίνοβιτς 14 (1), ΜακΚέλαν, Σαχπατζίδης 3, Χατζηνικόλας, Αποστολίδης, Μιχάλογλου 3.

Πηγή: ebasket.gr