Facebook Pixel "Αντίο" με ψηλά το κεφάλι η Γαλατά!
| 2017-04-06 22:44:00

"Αντίο" με ψηλά το κεφάλι η Γαλατά!

Με... βομβαρδισμό τριπόντων στην τελευταία περίοδο, η Γαλατάσαραϊ πέρασε από την έδρα της Μπάμπεργκ (84-79) και έκλεισε με θετικό τρόπο την παρουσία της στη φετινή Euroleague.

Mε τη νίκη τους, οι Τούρκοι έκλεισαν τη regular season με 11-19, ενώ 10-20 είναι το τελικό ρεκόρ για την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι.

Το γεγονός πως οι δύο ομάδες δεν είχαν βαθμολογικό κίνητρο τούς επέτρεψε να μπουν στο παρκέ απελευθερωμένες. Με μπροστάρη τον Ντέι (7π.), η Γαλατά προηγήθηκε γρήγορα με 9-11, αλλά ακολούθησαν δύο «κολλητά» τρίποντα του Μίλερ που έδωσαν αέρα στους Γερμανούς, οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +3 (23-20). Η διαφορά... άνοιξε για την Μπάμπεργκ (31-22, στο 13'), αλλά οι παίκτες του Αταμάν επέστρεψαν άμεσα με τους Πρέλντζιτς-Τάιους και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «οριακό» 45-43 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Νίκος Ζήσης ανέβασε ξανά την απόσταση (54-47, στο 25') και με το μοτίβο να μένει ίδιο, η Μπάμπεργκ κατάφερε να μπει στην τελευταία περίοδο διατηρώντας το προβάδισμα (63-58). Δύο τρίποντα του Σιλμπ έβαλαν μπροστά τη «Γαλατά» για το 63-64, ενώ ακολούθησε νέο... χτύπημα για το 67-69. Oι Τούρκοι είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους και ο Μίτσοφ σκόραρε για το 74-79, 2:30 πριν από το τέλος. Κάπου εκεί, η κατάσταση έγειρε οριστικά υπέρ των φιλοξενούμενων που επικράτησαν με 79-84.

Πηγή: sdna.gr