Facebook Pixel Νέα... τραγωδία για Άρη! Δεν «βλέπεται» πλέον και κινδυνεύει - Παίζει «τελικό» για την 4αδα!
| 2017-04-08 19:07:00

Το καλοστημένο Λαύριο επιβλήθηκε του Άρη (75-70), «τρέχει» για τα πλέι οφ και έστειλε τους «κίτρινους» σε... τελικό με την ΑΕΚ για την 4η θέση την Μεγάλη Πέμπτη!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη ηττήθηκε στο Λαύριο και πλέον ισοβαθμεί στην 4η θέση με τον ΠΑΟΚ με ρεκόρ 14-11. Όμως, οι «ασπρόμαυροι» υπερέχουν στην ισοβαθμία μεταξύ των δύο ομάδων. Για να τερματίσει 4ος ο Άρης στην regular season χρειάζεται νίκη στον... τελικό με την βαθμολογικά αδιάφορη ΑΕΚ την Μεγάλη Πέμπτη και ήττα του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό Superfoods. Από την άλλη, το Λαύριο ανέβηκε στο 11-14 και συνεχίζει να κυνηγάει τα πλέι οφ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, αλλά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» πέρασαν μπροστά στο σκορ (22-23 στο 10'), με τον Ουίλ Κάμινγκς να βρίσκει ρυθμό (8π.) και τους παίκτες του Χρήστου Σερέλη να έχουν 1/7 3π.

Στη δεύτερη περίοδο το... θρίλερ δεν διαφοροποιήθηκε, καθώς το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια (39-38 στο 20' με buzzer beater του ΝτεΜάριους Μπολντς, που είχε 11π. στο ημίχρονο). Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν κάνει 10 λάθη και δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την κυριαρχία τους στην ρακετά (16-21 τα ριμπάουντ). Στο 18' ο Άρης ανησύχησε, αφού ο Κάμινγκς χτύπησε σε μια «άτσαλη» πτώση, όμως ο Αμερικανός γκαρντ... έσφιξε τα δόντια και επέστρεψε κανονικά στο παιχνίδι.

Στην επανάληψη ο Μπολντς συνέχισε να σκοράρει, ο Μιχάλης Περράκης βρήκε στόχο ξανά και ξανά και το Λαύριο βρήκε λύσεις και έξω από τα 6,75μ. Από την άλλη, ο Άρης επέμεινε στις... βιαστικές επιλογές στην επίθεση και τα πολλά λάθη. Έτσι, η διαφορά πήγε στο +10 για πρώτη φορά στο 28' (60-50) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-53.

Στην κρίσιμη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες... μπλόκαραν επιθετικά για ώρα (64-57 στο 35'). Ο Κάμινγκς βγήκε μπροστά και ο Άρης «ροκάνισε» τη διαφορά (66-63 στο 37'). Το Λαύριο, όμως, βρήκε και πάλι λύσεις, πήγε στο +8 (71-63 στο 38') και κράτησε το προβάδισμά του μέχρι το φινάλε (75-70).

Τα Δεκάλεπτα: 22-23, 39-38, 60-53, 75-70

Πηγή: sdna.gr