Facebook Pixel Παναθηναϊκός από τα παλιά, διέλυσε τον Ολυμπιακό και την Κυριακή στο ΣΕΦ... κόλαση για την κούπα!
| 2017-06-08 22:48:00

Ο Παναθηναϊκός εφάρμοσε τον δικό του... νόμο στο ΟΑΚΑ! Οι Πράσινοι ήταν καταιγιστικοί απέναντι στον Ολυμπιακό και με πρωταγωνιστή τον Καλάθη νίκησαν με 71-58 και οδήγησαν την σειρά σε 5ο τελικό.

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε... αγριεμένος σήμερα στο ΟΑΚΑ, έβαλε τον Ολυμπιακό στα... σχοινιά και δεν τον άφησε να πάρει ανάσα.

Με μπροστάρη τον Καλάθη, που υπέφερε από πυρετό όλη την ημέρα, αλλά και τον Τζέιμς Γκιστ, οι Πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση, υποχρέωσαν σε ένα τσουβάλι λάθη (23) τους Ερυθρόλευκους και έφτασαν στη νίκη, που οδηγεί την σειρά σε πέμπτο και τελευταίο ματς στο ΣΕΦ, την Κυριακή 11 Ιουνίου, στις 21:00.

"Καυτός" και με... πυρετό ο Καλάθης!

Ένα... αριστούργημα του Νικ Καλάθη ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ, σε ένα 20λεπτο που ήταν από τα χειρότερα που μας έχουν προσφέρει οι δύο ομάδες. Ο Έλληνας γκαρντ του Παναθηναϊκού ήταν αμφίβολος όλη την ημέρα, λόγω του πυρετού που ανέβασε, αλλά κατάφερε τελικά να δώσει το "παρών" στο σπουδαίο ματς και να κάνει... πράγματα και θαύματα.

Οι Πράσινοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και "ζωηροί" στο παρκέ και προηγήθηκαν γρήγορα με 7-3, παρότι το μπάσκετ που παιζόταν ήταν τελείως άναρχο. Ο Μπουρούσης έκανε το 13-8 στο 9', αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε σε 13-11 με το πρώτο τρίποντο της ομάδας του στο ματς από τα χέρια του Βαγγέλη Μάντζαρη.

Οι "ερυθρόλευκοι" ψηλοί, βλέπε Μιλουτίνοφ, Πρίντεζης και Γιανγκ είχαν χρεωθεί πολύ γρήγορα με δύο φάουλ, ενώ ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του άρχισε να παίζει λίγο πιο... ορθολογικά με το που πάτησε παρκέ ο Καλάθης.

Με ένα τρίποντό του στο τέλος του χρόνου η διαφορά πήγε στο +7 (18-11), στο τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά οι φιλοξενούμενοι έριξαν το σκορ στο 18-17 με το που ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Από το 21-20 η διαφορά άρχισε να ξεφεύγει, καθώς οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έπαιζαν άμυνα για... σεμινάριο, υποχρεώνοντας τον Ολυμπιακό σε σωρεία λαθών (12 στο πρώτο μέρος). Ο Καλάθης σκόραρε και... σέρβιρε εντυπωσιακά καλάθια, δίνοντας στον Παναθηναϊκό προβάδισμα 11 πόντων (39-28), με την συμπλήρωση 20 λεπτών.

"Χαμένος" ο Ολυμπιακός, έκανε ό,τι ήθελε ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε την... ανοδική του πορεία και στο δεύτερο ημίχρονο, προκαλώντας στον Ολυμπιακό τεράστια προβλήματα, τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση. Οι Ερυθρόλευκοι είχαν σε καλή ημέρα μόνο τον Έρικ Γκριν, ο οποίος προσπαθούσε μόνος του και ήταν αυτός που σκόραρε τους περισσότερους πόντους για την ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με τον Γκιστ να έχει υψώσει "τείχος" απέναντι στον Σπανούλη και τους υπόλοιπους Πράσινους να τρέχουν συνεχώς στο ανοιχτό γήπεδο, η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και με τους Σίνγκλετον, Μπουρούση και Γκέιμπριελ να προσφέρουν πόντους, πήγε στο +16 (50-34), ενώ ανέβηκε και πάνω από τους 20' (59-38) στο 30ο λεπτό του αγώνα.

Έτσι όπως εξελισσόταν το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έδειχνε πως δεν μπορεί να χάσει το συγκεκριμένο ματς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 65-44 στο 34', προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους φίλους τους, που κατέκλυσαν το ΟΑΚΑ.

Παρά την χαλάρωση που έδειξαν οι παίκτες του Πασκουάλ, επιτρέποντας στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 67-55, δεν έχασαν τον έλεγχο και έφτασαν, τελικά στην μεγάλη νίκη με 71-58, ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2 και πλέον ο τίτλος θα κριθεί σε 5ο ματς στο ΣΕΦ, για πρώτη φορά μετά τους τελικούς του 2014.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 39-28, 59-39, 71-58.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 14 (2 τρίπ., 9 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Τζέιμς 13, Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Γκιστ 8, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 5 (1), Μπουρούσης 12, Καλάθης 14 (2).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 20 (3), Μπιρτς 5, Γιανγκ 7, Παπαπέτρου 3, Τολιόπουλος, Σπανούλης 3, Ουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 3 (1).

Παναθηναϊκός (στατιστικά): 71 πόντοι, 17/38 δίποντα (44%), 6/21 τρίποντα (28%), 19/20 βολές (95%), 28 ριμπάουντ (4-24), 17 ασίστ, 7 λάθη, 12 κλεψίματα, 4 μπλοκ.

Ολυμπιακός (στατιστικά): 58 πόντοι, 14/32 δίποντα (43%), 5/14 τρίποντα (35%), 15/22 βολές (68%), 37 ριμπάουντ (5-32), 13 ασίστ, 23 λάθη, 3 κλεψίματα, 4 μπλοκ.