Facebook Pixel Πήραν φόρα οι Λιθουανοί και έριξαν στο... καναβάτσο τους Ιταλούς
| 2017-09-03 20:30:00

Πήραν φόρα οι Λιθουανοί και έριξαν στο... καναβάτσο τους Ιταλούς

Την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ υπέστη η Ιταλία, καθώς ηττήθηκε από τη Λιθουανία με 78-73 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Β΄Ομίλου.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντας Γιουσκεβίτσιους, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χεράκι – χεράκι στο σκορ (23-23). Στο δεύτερο, όμως, η Λιθουανία έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχτηκε μόλις 9 πόντους και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (41-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιταλία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά η προσπάθεια της έμεινε στη μέση και τελικώς υπέστη την πρώτη της ήττα. Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν από 2 νίκες και 1 ήττα στο Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 41-32, 57-49, 78-73

Λιθουανία (Αντομάιτις): Καλνιέτις 12 (8 ασ.), Γιουσκεβίτσιους 20 (8/10 σουτ), Ματσιούλις 3 (1), Βαλαντσιούνας 13 (8 ριμπ.), Κουζμίνσκας 14 (3), Μοτιεγιούνας 5 (1), Μιλάκνις, Γκριγκόνις 8 (2), Γκουντάιτις 3 (7 ριμπ.), Ουλανόβας

Ιταλία (Μεσίνα): Χάκετ 7 (1), Μπελινέλι 14 (1), Αραντόρι 2, Φίλοϊ 10 (2), Μπιλίγκα, Μέλι 8 (2), Κουζίν 5, Μπάλντι Ρόσι 3 (1), Μπερνς, Ντατόμε 24 (4).

Πηγή: ebasket.gr