Facebook Pixel "Κάζο" για Γερμανία, στο κόλπο της πρόκρισης το Ισραήλ!
| 2017-09-03 23:44:00

"Κάζο" για Γερμανία, στο κόλπο της πρόκρισης το Ισραήλ!

Την πρώτη του νίκη στο Ευρωμπάσκετ πανηγύρισε το Ισραήλ, καθώς επικράτησε της Γερμανίας με 82-80 σ΄ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χάουελ, οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (43-43). Στην τρίτη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν. Η Γερμανία με επί μέρους 26-14 κατάφερε να “ξεφύγει” στο σκορ (69-57).

Το Ισραήλ, όμως, δεν τα παράτησε και στην τελευταία περίοδο έκανε την αντεπίθεση του. Οι Ισραηλινοί “μάζεψαν” τη διαφορά, ενώ με τρίποντο του Γκάι Πνίνι 12” πριν το τέλος κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ (80-81). Ο Μέκελ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο Τάις στην τελευταία επίθεση αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 43-43, 69-57, 80-82.

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 2 (6ασ.), Βόιτμαν 13 (6/8σ.), Στάιγκερ, Τάντα 4, Τάις 15 (15ρ.,), Μπέντσινγκ 4, Σρέντερ 20 (7ασ., 3κλ.), Ακπινάρ 7, Μπαρτέλ 10, Χέκμαν 2, Χάρτενσταϊν 3.

Ισραήλ (Έντελσταϊν): Χάουελ 23 (10/15σ., 9ρ., 7κλ.), Ντόουσον, Μέκελ 12, Ελιγιάχου 6, Κάσπι 20 (11ρ.), Πνίνι 15, Μπλέιζερ, Τίμορ 3, Οχαγιόν 3.

Πηγή: ebasket.gr