Facebook Pixel Ο ΠΑΟΚ της ανατροπής! (BINTEO)
| 2017-09-11 23:38:00

Ο ΠΑΟΚ της ανατροπής! (BINTEO)

Με μεγάλη αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, ο Δικέφαλος νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου 77-73 στην Πυλαία και έκανε το «δύο στα δύο» στα φετινά «Μαυροσκούφεια».

Μετά την νίκη απέναντι στο Ρέθυμνο, “ήρθε” και δεύτερο θετικό αποτέλεσμα για τον ΠΑΟΚ στο τουρνουά “Μαυροσκούφεια”. Σε ματς που έγινε στο “Παλατάκι”, ο “Δικέφαλος” επικράτησε του Κολοσσού με σκορ 77-73 (οι Ροδίτες είχαν προηγηθεί με 61-67 στην τελευταία περίοδο, αλλά στην συνέχεια οι “ασπρόμαυροι” “αντέδρασαν” με σερί 14-0 με αποτέλεσμα να γίνει το 75-67 λίγο πριν το 39′).

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-0 με τρίποντα των Ντίλαρντ και Χρυσικόπουλου ενώ ο Αμερικανός έκανε το 8-2. Στο 5′ το σκορ ήταν 8-5, ο Κολοσσός μείωσε σε 8-7 με ωραίο κάρφωμα του Μάρβιν Τζόουνς ενώ ο Κόνιαρης “έγραψε” το 11-7. Οι Ροδίτες ισοφάρισαν (11-11), ο “Δικέφαλος” “αντέδρασε” με σερί 5-0 (16-11) και η πρώτη περίοδος έληξε 19-15.

Ο Κολοσσός βρέθηκε στο -3 (22-19) και “πάτησε” γκάζι με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24-27 και 30-34. Ο Μαργαρίτης μείωσε σε 35-36 και ο ΠΑΟΚ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με δύο βολές του Κλάσεν (39-38). Δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος του ημιχρόνου και έτσι ο “Δικέφαλος” ήταν μπροστά με έναν πόντο (39-38).

Στο 22′ ο Κλάσεν πέτυχε καλάθι και φάουλ (44-42), το 48-46 έγινε από τον Λάκι Τζόουνς και ο Ντίλαρντ έδωσε αέρα έξι πόντων στον ΠΑΟΚ (53-47). Με δύο τρίποντα ο Κολοσσός “μάζεψε” την διαφορά (53-52) και εν συνεχεία προηγήθηκε (54-55). Ο Ζάρας ευστόχησε σε δύο βολές (56-55) και λίγο μετά το 28′ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (58-58), όπως και στο 30′ (60-60).

Ο Γκρίφιν διαμόρφωσε το 60-63 και οι Ροδίτες μετά προηγήθηκαν με 60-65. Μετά από τέσσερα λεπτά ο ΠΑΟΚ πέτυχε τον πρώτο του πόντο (61-65) στο τελευταίο δεκάλεπτο ενώ ο Σταμάτης διαμόρφωσε το 61-67. Ο Λάκι Τζόουνς ευστόχησε για τρεις (64-67 στο 35′), ο Χρυσικόπουλος ισοφάρισε (67-67) ενώ ο Ελληνας παίκτης έκανε και το 69-67 (8-0 σερί). Το 72-67 έγινε από τον Ζάρα, το 75-67 με μακρινό -και εντυπωσιακό- τρίποντο από τον Τζόουνς και ο ΠΑΟΚ ήταν ο νικητής του φιλικού με 77-73.

Δεκάλεπτα: 19-15, 39-38, 60-60, 77-73

ΠΑΟΚ: Ντίλαρντ 14 (2), Κλάσεν 12, Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι 6, Κόνιαρης 7 (1), Τσόχλας 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 14 (2), Καρράς, Καραμανώλης, Τζόουνς 7 (2)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 19 (4), Χάρις 3 (1), Τζόουνς 12, Σχίζας 4, Πρόστραν 4, Γεωργαλής 4, Μπιλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 10, Μπρέι 14 (3), Δημακόπουλος 1, Παπαδάκης, Ράιτ 2