Facebook Pixel Γκριν, Άτιτς και Λαρεντζάκης... νίκησαν και την Ούνικς!
| 2017-09-19 22:20:00

Γκριν, Άτιτς και Λαρεντζάκης... νίκησαν και την Ούνικς!

του Κώστα Γκόντζου

Ακόμη μία φιλική νίκη πήρε η ΑΕΚ. Η Ένωση φιλοξένησε την Ούνικς Καζάν στο “Νίκος Γκάλης” και επικράτησε με 88-85.

Ο Γκριν πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, ενώ για ακόμη μία φορά ο Λαρεντζάκης ήταν από τους κορυφαίους για τους “κιτρινόμαυρους”.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά “κλειστό” και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στην πρώτη περίοδο η Ούνικς πήρε ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (16-18). Η Ούνικς κατάφερε να κρατήσει αυτή τη διαφορά μέχρι και το ημίχρονο. (40-42).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι και την τρίτη περίοδο (62-67). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αντέδρασε και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Η Ένωση 44” πριν το τέλος πέρασε μπροστά με καλάθι του Άτιτς (86-84).

Στην τελευταία επίθεση του αγώνα κι ενώ το σκορ ήταν 88-85, ο Σμιθ αστόχησε σε τρίποντο και έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 40-42, 62-67, 88-85.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού 8, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 18 (1), Σάκοτα 2, Τσαλμπούρης, Άτιτς 14 (1), Λαρεντζάκης 18 (2), Μπάρλοου 5 (1), Αγραβάνης, Μωραΐτης 3 (1), Μαυροειδής 12, Καμπερίδης.

ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Δημήτρης Πρίφτης): Έτζιμ 9, Πονκράσοφ 11, Κολόμ 21 (2), Σουχοβστόφ 1, Λάσμε 6, Σμιθ 13 (1), Τρούσκιν 1, Καϊμακόγλου 3, Λόκετ 16 (3), Κοσέεφ, Σεργκέεφ, Κολέσνικοφ 4.

Πηγή: ebasket.gr