Facebook Pixel Sportdog.gr | Σαρωτικός ο νέος Παναθηναϊκός, πηγαίνει με… φόρα στο ΣΕΦ!
| 2017-10-04 17:37:00

Σαρωτικός ο νέος Παναθηναϊκός, πηγαίνει με… φόρα στο ΣΕΦ!

Οι Πράσινοι σκόρπισαν τον Κολοσσό στη Ρόδο με 84-54 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά του Κυπέλλου. Εξαιρετική εμφάνιση, πριν το ντέρμπι της Κυριακής με τον Ολυμπιακό.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η χρονιά για τον Παναθηναϊκό, καθώς λίγα 24ωρα πριν το μεγάλο ντέρμπι στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, νίκησε άνετα με 84-54 τον Κολοσσό στη Ρόδο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Πράσινοι ήταν εξαιρετικοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, έβγαλαν ένταση στην άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση, ενώ ξεχώρισαν οι Καλάθης, Λοτζέσκι και Βουγιούκας, με τον τελευταίο μάλιστα να είναι πλέον και αρχηγός του Παναθηναϊκού!

Μάλιστα, ο Έλληνας σέντερ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο παιχνίδι και με οκτώ πόντους στα πρώτα λεπτά, έδωσε προβάδισμα από νωρίς στο Τριφύλλι, που προηγήθηκε 3-8. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε καλή άμυνα από την αρχή του αγώνα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Κολοσσού, κατάφερε πολύ γρήγορα να πάρει διαφορά στο σκορ.

Ο Παναθηναϊκός πήρε αέρα 7 πόντων (9-16), ενώ με τρίποντο του Καλάθη ξέφυγε με διψήφια διαφορά (11-21). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν έκοψαν όμως ρυθμό, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να κλείσει στο 16-28.

Δεν συνέβη όμως το ίδιο και στην δεύτερη περίοδο, όπου οι Πράσινοι έχασαν για λίγο τα βήματά τους και λόγω των αλλαγών στο παρκέ, ωστόσο ο Κολοσσός δεν το εκμεταλλεύτηκε και η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (20-33). Οι Πράσινοι σιγά – σιγά επέστρεψαν στα στάνταρ της απόδοσής τους και με τον Καλάθη οδηγό ξέφυγαν στο 27-49, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν καλύτερα και με σερί 5-0 μείωσαν στους 17 (32-49), αλλά Όγκαστ και Λοτζέσκι ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 22 (32-54). Ο Παναθηναϊκός ήταν ασταμάτητος στη συνέχεια και κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 30 πόντους (34-64), με τον Ρίβερς να αναλαμβάνει δράση από το 25ο λεπτό και μετά.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε «διαδικαστικό χαρακτήρα» και με τη διαφορά να είναι πλέον στους 30 πόντους, ο Πασκουάλ έκανε αρκετές αλλαγές και δοκιμές ενόψει Ολυμπιακού. Το τελικό 54-84 έδωσε στους «πράσινους» το εισιτήριο για την επόμενη φάση και καλή ψυχολογία φυσικά για το ντέρμπι, αλλά και για την συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 4 (0/7 τρίπ.), Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Όγκαστ 6 (9 ριμπ.), Λοτζέσκι 14 (2 τρίπ., 6 ριμπ.), Καλάθης 13 (3 τρίπ., 6 ασ.), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14 (5/6 δίπ., 4/4 βολ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: 7/11 βολές, 13/34 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 25 ριμπάουντ (18+7), 11 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 1 τάπα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 10/15 βολές, 19/34 δίποντα, 12/36 τρίποντα, 50 ριμπάουντ (32+18), 16 ασίστ, 13 λάθη, 11 κλεψίματα, 4 τάπες.