Facebook Pixel Sportdog.gr | ΑΕΚάρα από τα παλιά – Τεράστια νίκη σε ματς θρίλερ στην Ιταλία!
| 2017-10-17 23:44:00

ΑΕΚάρα από τα παλιά – Τεράστια νίκη σε ματς θρίλερ στην Ιταλία!

Αν και είχε τάσεις αυτοκτονίας και λίγο έλειψε να χάσει το ματς σε νεκρό χρόνο, η Ένωση νίκησε στην έδρα της Βενέτσια με 103-101 στην παράταση.

Σε ένα απίστευτο ματς με φινάλε θρίλερ και τις δύο ομάδες να κάνουν στο ένα λεπτό τα πάντα για να νικήσουν και στο ακριβώς επόμενο τα πάντα για να χάσουν, η ΑΕΚ πανηγύρισε την πρώτη της φετινή νίκη στο Champions League.

Η Ένωση βρισκόταν σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση πίσω στο σκορ, όμως με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο πεντάλεπτο και στην παράταση του αγώνα ανέτρεψε το σκορ και πήρε το μεγάλο “διπλό” στην έδρα της Βενέτσια με 103-101 , για την 2η αγωνιστική της διοργάνωσης! Μεγάλος ήρωας της αναμέττησης για την ΑΕΚ ήταν ο Ντελρόι Τζέιμς που σκόραρε το τελευταίο καλάθι της ομάδας του και χάρισε τη νίκη στην Ένωση. Ματσάρα έκανε ο Γκιρν με 23 πόντους, ενώ καθοριστικός στο φινάλε ήταν και ο Σάκοτα.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ: Η Βενέτσια ξεκίνησε πιο καλά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-2, χάρη σε καλάθι του Χέινς, ενώ όντας ιδιαίτερα εύστοχοι στα τρίποντα βρέθηκαν στο +7 (18-11). Η ΑΕΚ δεν έπαιζε καλές άμυνες, ενώ σκορ έβρισκε μόνο από ατομικές προσπάθειες του Μαυροειδή, εξέλιξη που υποχρέωσε τον Σωτήρη Μανολόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ για τις απαραίτητες παρατηρήσεις. Με την επιστροφή από τη διακοπή η Ένωση  έτρεξε σερί 4-0 και μείωσε σε 18-15, όμως ο Μπράμος με τρίποντο έκανε το 21-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ κατάφερε να μαζέψει κι άλλο την διαφορά και να στείλει μήνυμα στους Ιταλούς. Ο Σάκοτα έκανε το 23-19, όμως ο Μπράμος με πέντε σερί πόντους απάντησε για το 28-23. Άτιτς και Γκριν έφεραν το ματς στο 28-27, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε στο 17’ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά με 29-31. Οι γηπεδούχοι όμως έφεραν άμεσα το παιχνίδι στα ίσα και κατάφεραν να ολοκληρώσουν το ημίχρονο προηγούμενοι 38-34.

Επιστρέφοντας στο παρκέ από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Βενέτσια έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ορέλικ κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο σκορ, όμως η ΑΕΚ ήταν πάντα κοντά και με το τρίποντο του Μπάρλοου μείωσε σε 48-46. Μάλιστα, ο  Σάκοτα μείωσε ακόμη περισσότερο, όταν με ωραία προσπάθεια έκανε το 50-48, όμως οι Ιταλοί με σερί 5-0 έφτασαν και πάλι στο +7 για το 55-48. Ο Ορέλικ συνέχισε να… πυροβολεί και έκανε το 58-51, με τον Λαρεντζάκη όμως να μειώνει σε 58-54 και να δίνει στο ματς αέρα ντέρμπι. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 64-60.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους και στην τέταρτη περίοδο και παρότι η ΑΕΚ είχε ανεβάσει την απόδοσή της, δεν μπορούσε να γυρίσει το παιχνίδι. Ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 68-66 με 2/3 βολές, όμως οι Ιταλοί σκόραραν 4 πόντους και βρέθηκαν πάλι σε απόσταση ασφαλείας, για το 72-66, στο 34′.  Από το 35’ και μετά όμως, η Ένωση γύρισε το κουμπί και έγινε το αφεντικό του ματς. Οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου με σερί 9-0 έκαναν την ανατροπή και προσπέρασαν με 79-77, χάρη στις βολές του Λαρεντζάκη και ο Μπράμος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 79-79. Ο Σάκοτα έκανε το 81-79 και ο Πέριτς με 1/2 βολές μείωσε σε 81-80. O Γκριν και πάλι από την γραμμή των βολών έκανε το 85-82, όμως ο Τζόνσον μείωσε σε 85-84. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ορελικ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πήρε το φάουλ και ευστόχησε σε μία βολή για το 85-85 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση ακολούθησε ένα τρελό ματς, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι, μέχρι που ήρθαν τα τρίποντα των Γκριων και Σάκουα για το 97-92, δύο λεπτά πριν το τέλος. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να μπουν και πάλι στον αγώνα και το κατάφεραν αφού ισοφάρισαν σε 99-99, με το τρίποντο του Τζόνσον, 8″ πριν από το τέλος και ο Ντελρόι Τζέιμς με κάρφωμα χάρισε τη νίκη στην “Ένωση” με 101-103!

ΤΑ «ΚΛΕΙΔΙΑ» ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ΑΕΚ πήρε το ματς με την εξαιρετική απόδοσή της στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας. Η Ένωση πήρε 44 ριμπάουντ συνολικά, έναντι 40 των Ιταλών, ενώ 18 ασίστ, 8/24 τρίποντα και 21/30 βολές.

Ο ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ: Κορυφαίος της βραδιάς για την ΑΕΚ ήταν ο Γκριν, ο οποίος έκανε απίθανο ματς και έγραψε 23 πόντους. Ωστόσο, καθοριστικός ήταν και ο Σάκοτα στην παράταση, αλλά και ο Μαυροειδής που τράβηξε την Ένωση στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ:
Το φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης ήταν η στιγμή που… έσπασαν καρδιές. Η ΑΕΚ βρέθηκε στο 85-82, όμως ο Τζόνσον μείωσε σε 85-84. Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ορελικ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πήρε το φάουλ και ευστόχησε σε μία βολή για το 85-85. Εκεί κρίθηκαν όλα…

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Δεν γίνεται σε αυτή την κατηγορία να βάλουμε κάποιον παίκτη της ΑΕΚ μετά από αυτή την τρελή νίκη. Δεν ισχύει βέβαια το ίδιο για τη Βενέτσια, η οποία είδε στην παράταση τον Μπράμο να έχει airball τρίποντο και τον Ορελίκ να έχει ½ βολές σε νεκρό χρόνο και να στέλνει έτσι το ματς στην παράταση.

Η ΕΞΕΔΡΑ: Τρομεροί οι Ενωσίτεες, έκαναν απίστευτο πάρτι στην Βενέτσι. Οι 300 οπαδοί της ΑΕΚ δεν σταμάτησαν να τραγουδούν ούτε λεπτό.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:
Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος διαχειρίστηκε πολύ καλά το παιχνίδι και παρότι στο φινάλε της κανονικής διάρκειας πήγαν όλα στραβά, κατάφερε στην παράταση να ηρεμήσει τους παίκτες του και τελικά να φύγει με το «διπλό». Για τον Ντε Ραφαέλε ο τρόπος που χάθηκε το ματς, αποτελεί… παράδειγμα προς αποφυγή!

Τα στατιστικά:

ΒΕΝΕΤΣΙΑ (Ντε Ραφαέλε): Χέινς 8, Πέριτς 19 (7ρ.), Τζόνσον 20, Μπράμος 10 (1/2δ., 2/3τρ.), Ντε Νικολάο, Τζένκινς 4, Ορελικ 25 (10ρ.), Μπόλπιν, Μπιλίγκα 6 (7ρ.), Γουάτ 9 (7ρ.).

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 12 (6/7δ., 6ρ.), Τζέιμς 4, Γκριν 23, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15, Ατιτς 4, Λαρεντζάκης 14, Μπάρλοου 13 (5/17σ., 3κλ.), Μαυροειδής 18 (8/9δ., 9ρ.), Σι.

Βενέτσια: 23/37 δίποντα, 11/34 τρίποντα, 22/29 βολές, 40 ριμπάουντ (27 αμυντικά - 13 επιθετικά), 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 9 λάθη.

ΑΕΚ: 29/51 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 21/30 βολές, 44 ριμπάουντ (26 αμυντικά - 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη.