Facebook Pixel Ζαλγκίρις - Ρεάλ 66-87 και Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι
| 2017-10-26 22:33:00

Συνέτριψε τη Ζαλγκίρις η Ρεάλ, πήρε το... θρίλερ με Φελντέιν ο Ερυθρός Αστέρας!

Εύκολη νίκη για τους Μαδριλένους, πρωταγωνιστής ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού για τους Σέρβους!

Ερυθρός Αστέρας - Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-84

Σε μία αναμέτρηση για γερά νεύρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ για τη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος το καλάθι του Ρότσεστι χάρισε τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα με 87-84 απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση χωρίς κάποιος να μπορέσει να πάρει το προβάδισμα μέχρι το 7′, όπου οι Μπόλντεν και Τόμας σκόραραν 6 σερί πόντους και έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 16-10. Οι δύο παίκτες πήραν πρωταγωνιστικό ρόλο στο σκοράρισμα και ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (24-17), ενώ ο Φελντέιν έκανε το 24-19, για το πρώτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Σπάχια διατηρούσαν το προβάδισμα τους, χωρίς όμως να καταφέρουν να πάρουν διαφορά ασφαλείας. Ο Ρολ έκανε το 37-31, όμως οι “ερυθρόλευκοι” με δύο τρίποντα μείωσαν άμεσα σε 37-36, στο 16′. Οι Ισραηλινοί με τους Τόμας και Κέιν ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, 49-39, που ήταν και το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους στα ίδια επίπεδα, με το καλάθι του Τζάκσον που έκανε το 54-47, στο 23′. Οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα αντέδρασαν και με σερί 8-2, μείωσαν σε 56-55 και έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση και την υπόθεση νίκη. Ο Μπιέλιτσα με 5 συνεχόμενους πόντους ανέτρεψε το σκορ και έφερε την ομάδα του να προηγείται με 62-61, που ήταν το σκορ για την τρίτη περίοδο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασαν μέχρι το 35′ για να καταφέρει κάποια να πάρει έστω και ένα μικρό προβάδισμα. Πιο συγκεκριμένα αυτό πήραν οι φιλοξενούμενοι που προηγήθηκαν με 74-71, χάρη σε καλάθι του Τάιους, όμως ο Φελντέιν απάντησε άμεσα για το 74-74. Το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς με τις δύο ομάδες να φτάνουν στο 84-84, στο 39′. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν 3 αναπάντητους πόντους και έφτασαν στο 87-84 που τους χάρισε τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ρότσεστι και Φελντέιν με 22 και 19 πόντους αντίστοιχα, ενώ στην αντίπερα όχθη ξεχώρισαν οι Τόμας και Τζάκσον με 28 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 39-49, 62-62, 87-84.
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Αλιμπίγιεβιτς): Ραντίσεβιτς 3, Λάζιτς 1 (7 ριμπάουντ), Λαζάρεβιτς 3, Άντιτς 7 (2), Ντόμπριτς 8 (2), Φελντέιν 19 (4/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 8 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γιάνκοβιτς, Ρότσεστι 22 (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα), Λεσόρ 6, Γιοβάνοβιτς 2, Μπιέλιτσα 16 (4/4 τρίποντα).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 28 (7/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρολ 11, Κέιν 4, Τάιους 6 (8 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 2, Κοέν, Κόουλ 4 (6 ασίστ), Μπόλντεν 11 (3), Παραχούσκι 4, Τζάκσον 14 (2).

Ζαλγκίρις - Ρεάλ 66-87

Τα προβλήματα είναι πολλά για την Ρεάλ Μαδρίτης, όμως ο Ντόνσιτς είναι εδώ και με 28 πόντους οδήγησε την ομάδα του στη νίκη με 87-66 απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, εκτός έδρας για την αγωνιστική της Ευρωλίγκα και έκανε το 2/2 στην “διαβολοβδομάδα” της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο ξεκίνησαν ιδανικά την αναμέτρηση και χάρη σε καλάθι του Ντόνσιτς προηγήθηκαν με 10-2, στο 5′. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσαν σε 10-7, χάρη σε καλάθι του Καβαλιάουσκας. Οι Ντόνσιτς και Ράντονσιτς συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα για την ομάδα τους και έκαναν το 18-11, στο 19′. Ο Πάνγκος με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 18-16, που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.

O Σλοβένος γκαρντ της Ζαλγκίρις συνέχισε να σκοράρει και με 2 βολές μείωσε σε 23-22, στο 14′, όμως κάπου εκεί “πήρε το όπλο του” ο Ρούντι Φερνάντεζ και σε συνδυασμό με το τρίποντο του Τέιλορ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (38-28), στο 19′. Στη τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Αγιόν σκόραρε και έκανε το 40-31.

Οι φιλοξενούμενοι παρά τα πολλά προβλήματα τραυματισμών που αντιμετωπίζουν πραγματοποιούσαν εξαιρετική εμφάνιση και ο Ντόνσιτς με 7 αναπάντητους πόντους έκανε το 52-38, στο 25′. Οι Μαδριλένοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και ο Καμπάτσο έστειλε την ομάδα του στο +19 (61-42), όμως οι γηπεδούχοι με σερί 8-2 μείωσαν σε 63-50, για την 3η περίοδο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ισπανοί ανέβασαν ακόμη περισσότερο ταχύτητα και έφτασαν να προηγούνται με 20 πόντους (73-53), χάρη σε τρίποντο του Τέιλορ. Οι βολές του Αρλάουσκας και το καλάθι του Μασιούλις μείωσαν σε 84-64, με κάτι λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει. Το τελικό 87-66 διαμόρφωσε ο Ντόνσιτς με προσωπικό τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ντόνσιτς και Αγιόν με 28 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους φιλοξενούμενους προσπάθησαν χωρίς αντίκρισμα οι Πάνγκος και Καβαλιάουσκας με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 31-40, 50-63, 66-87.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Πάνγκος 20 (3/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/2 βολές), Τουπάν 2, Γιανκούνας 9 (1), Μασιούλις 2, Μιλάκνις (0/5 σουτ), Μίσιτς (0/9 σουτ), Αρλάουσκας 2, Ουάιτ, Καβαλιάουσκας 16 (7/10 δίποντα), Βαλίνσκας , Ουλανόβας 4.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ραντλ, Φερνάντεθ 7 (1), Ράντοντσιτς 3 (1), Ντόντσιτς 28 (5/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ματσιούλις 6 (2), Ρέγιες 4, Καμπάσο 12 (3 τρίποντα, 6 ασίστ), Αγιόν 12, Γιούστα 3 (1), Κάρολ, Τέιλορ 12 (3).

ΠΗΓΗ: ebasket.gr