Facebook Pixel Δεν σήκωσε κούπα στην Τουρκία η ΑΕΚ
| 2016-09-24 20:44:00

Δεν σήκωσε κούπα στην Τουρκία η ΑΕΚ

Τη δεύτερη θέση κατέλαβε η ΑΕΚ στο 16ο Διεθνές Τουρνουά «Cevad Soydas».

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με το πρώτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά (21-16). Η Ουσάκ κατάφερε περάσει μπροστά στο σκορ (27-29) στο 15’, με την ΑΕΚ να ξαναπαίρνει το προβάδισμα με το τέλος του ημιχρόνου (40-33).

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα 54-49 στο 30’, η ΑΕΚ αντέδρασε και πέρασε μπροστά 69-67, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Στα άλλα ματς, η Τόφας επικράτησε 79-73 της Μπουγιουκσεχίρ Μπελεντίγε στον μικρό Τελικό και η Μπάνβιτ 75-64 επί της Τραμπζοσπόρ για τις θέσεις 5-6.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 49-54, 72-78

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 4 (5 ασ), Σάκοτα 10 (2), Βασιλειάδης 8 (2), Μιλόσεβιτς 16 (2), Χαριτόπουλος, Ντίξον 17 (2), Λαρεντζάκης, Όουενς 6 (6 ριμπ.), Μωραίτης, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας 3 (1), Γουίλιαμς 2.

Ουσάκ (Μπουλκάζ): Καβακλίογλου 2, Tσαντάν 3 (1), Φρειμάνις 7, Λάιονς 23 (2 τρ. – 8 ασ), Σονμέζ, Ντεμιρέλ 8 (2), Καίρις, ΜακΚίσικ 16 (2), Μονρό 19 (8 ριμπ.)