Λιθουανία

27-03-23 20:55

Από εμάς, καλό σας βράδυ!

27-03-23 20:54

Στο μηδέν "κόλλησε" η Εθνική στο ιστορικό πρώτο παιχνίδι της στην OPAP Arena, παρά το γεγονός ότι δημιούργησε σωρεία ευκαιριών για να σκοράρει

Τέλος αγώνα: Ελλάδα - Λιθουανία 0-0

27-03-23 20:51

93' Σουτ του Μαυροπάνου, η μπάλα σταματά σε σώματα αμυντικών

90' Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις

27-03-23 20:50

Η τεράστια ευκαιρία του Γιαννούλη:

27-03-23 20:44

90' Κίτρινη κάρτα στον Παπανικολάου

83' Τεράστια ευκαιρία η Ελλάδα! Σουτ του Γιαννούλη και ο Μπαραβίκας διώχνει πάνω στη γραμμή

27-03-23 20:39

80' Αλλαγές για την Εθνική: Παπανικολάου αντί Μασούρας και Λημνιός αντί Φορτούνη

27-03-23 20:35

78' Απευθείας φάουλ του Φορτούνη στο τείχος και στη συνέχεια νέο, αλλά αδύναμο σουτ, που μπλοκάρει ο Ζούμπας

27-03-23 20:34

74' Σουτ του Φορτούνη με το αριστερό, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

27-03-23 20:33

73' Σέντρα του Μασούρα, ο Γιακουμάκης δεν προλαβαίνει την μπάλα στη μικρή περιοχή καθώς ο Ζούμπας απομακρύνει

27-03-23 20:31

73' Κίτρινη κάρτα στον Ούπστας

27-03-23 20:30

Η ευκαιρία του Μπακασέτα στο 50΄

27-03-23 20:29

69' Δύο αλλαγές για την Ελλάδα: Ο Γιακουμάκης στη θέση του Παυλίδη και ο Κωνσταντέλιας στη θέση του Μπακασέτα

27-03-23 20:27

68' Ωραία μπαλιά του Φορτούνη, αλλά ο Παυλίδης βρίσκει την μπάλα και... χαλά τη φάση για τον Μασούρα!

27-03-23 20:24

66' Από λάθος πάσα του Βλαχοδήμου, ο Νοβικόβας έκλεψε και σούταρε από διαγώνια θέση με το αριστερό, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ

27-03-23 20:23

64' Ευκαιρία για τη Λιθουανία, με τον Νοβικόβας να σουτάρει δυνατά από πλάγια θέση και τον Βλαχοδήμο να κάνει δύσκολη επέμβαση!

27-03-23 20:18

60'  Ακόμη μία αλλαγή για τη Λιθουανία, ο Ούπστας στη θέση του Τσέρνιχ

27-03-23 20:15

57' Μακρινό σουτ ο Σιργκέντας μετά από ντρίμπλα στον Σιώπη, εύκολα μπλόκαρε ο Βλαχοδήμος

27-03-23 20:13

55' Σέντρα Ρότα και κεφαλιά Μάνταλου υπό πίεση, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

27-03-23 20:11

52' Ο Ζούμπας σώζει ξανά τη Λιθουανία με έγκαιρη επέμβαση έπειτα από εξαιρετικό συνδυασμό με τον Φορτούνη και γύρισμα από τον Μάνταλο στη μικρή περιοχή

27-03-23 20:06

50' Δυνατό σουτ του Μπακασέτα με το δεξί και μεγάλη απόκρουση από τον γκολκίπερ!

27-03-23 19:45

Χάνει τεράστια ευκαιρία ο Μαυροπάνος, νέα απόκρουση!

27-03-23 19:37

Δεν κάνει το καλύτερο δυνατό ματς ο Φορτούνης, παρότι έχει αρκετή θέληση. Το ματς φωνάζει πως χρειαζόμαστε τον Κωνσταντέλια

Η αναγκαστική αλλαγή του Τσιμίκα:

Είχε αδειάσει τον αντίπαλο στόπερ

27-03-23 19:35

Δεν μπορεί να σκοράρει ο Παυλίδης στο 36΄, παρότι πέρασε την μπάλα από τον τερματοφύλακα

27-03-23 19:33

34' Σουτ του Μπακασέτα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα στα σώματα

Στην συνέχεια χάνει διπλή προσπάθεια να σκοράρει ο Μασούρας στο 16΄

Ο νεαρός μπακ έκανε όμορφο ελιγμό, ο Μα΄νταλος του έκανε τακουνάκι, ωστόσο έχασε την μπάλα

27-03-23 19:03

Χάνει τεράστια ευκαιρία για γκολ ο Παυλίδης, άουτ το σουτ του στο 3΄ μετά από μπαλιά του Μασούρα

27-03-23 19:02

Σουτ του Μπακασέτα μόλις στο 3΄ βρήκε η μπάλα στα σώματα μετά από μπαλιά του Ρότα

4ος: Άγγελος Ευαγγέλου

Στον πάγκο της γαλανόλευκης: Πασχαλάκης, Αθανασιάδης, Μπάλντοκ, Τζαβέλλας, Ρέτσος, Γιακουμάκης, Πέλκας, Παπανικολάου, Χατζηγιοβάνης, Λημνιός, Κωνσταντέλιας, Γιαννούλης

27-03-23 18:54

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος – Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας – Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας - Μασούρας, Φορτούνης, Παυλίδης

Λιθουανία (Εντγκάρας Γιανκάουσκας): Ζούμπας - Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις, Μπενέτα - Σλίβκα, Ρομανόβσκι, Γκινέιτις – Νοβίκοβας, Τσέρνικ – Παουλαούσκας

10/11/01 Ελλάδα-Εσθονία 4-2

Το τελευταίο ήταν στις 10/11/01, όταν και η Ελλάδα επικράτησε 4-2 της Εσθονίας στο "Νίκος Γκούμας"

Πάντως, δεν πρόκειται για το πρώτο ματς της Εθνικής στο γήπεδο της ΑΕΚ

Πρόκειται για το πρώτο ματς της Εθνικής στο νέο της "σπίτι", την OPAP Arena

27-03-23 18:50

Τρεις φορές έχουν αναμετρηθεί στο παρελθόν Ελλάδα και Λιθουανία. Η γαλανόλευκη έχει επικρατήσει στα δύο ματς για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2014. Με 2-0 στην Ελλάδα και 1-0 στη Λιθουανία, η οποία είχε νικήσει 2-1 στις 17/5/95 σε φιλική αναμέτρηση

27-03-23 18:49