26-11-23 18:50

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων, τρέχουμε το πρώτο.

26-11-23 18:45

86' Σουτ του Γαλανόπουλου, η μπάλα έφυγε άουτ.

85' Κόντε αντί Ροσέρο για τον ΠΑΣ.

26-11-23 18:44

86' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Σουτ του Άμραμπατ, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι.

26-11-23 18:41

82' Μήτογλου αντί Κάλενς στο παιχνίδι.

26-11-23 18:37

81' Κίτρινη στον Κάλενς, η πρώτη στο ματς γενικότερα.

26-11-23 18:36

77' ΣΟυτ του Γκατσίνοβιτς άουτ

26-11-23 18:34

Αλλαγές για ΑΕΚ: Άμραμπατ αντί Ελίασον, Πισάρο αντί Μάνταλου, Πόνσε αντί Τσούμπερ και Γαλανόπουλος αντί Πινέδα.

26-11-23 18:27

71' Ευκαιρία για ΠΑΣ: Ωραία σέντρα, κεφαλιά του Λεό από την «καρδιά» της περιοχής της ΑΕΚ, με την μπάλα να φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

26-11-23 18:26

68' Σουτ του Πινέδα πάνω στον Ριένστρα, στη συνέχεια το σουτ του Γκατσίνοβιτς βγήκε άουτ.

66' Διπλή αλλαγή για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Γκάρο και Λεό περνούν αντί των Μπάλαν και Τζίμα.

26-11-23 18:20

64' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ύστερα από καταπληκτική ενέργεια του Πινέδα, ο Γκατσίνοβιτς έπιασε σέντρα-σουτ από αριστερά, αλλά ο Εραμούσπε έδιωξε

26-11-23 18:15

61' Εκτέλεση φάουλ από τον Ελίασον η μπάλα έφυγε ξανά άουτ

55' Σέντρα-σουτ του Τσούμπερ εντός περιοχής, δεν βρίσκει στόχο.

26-11-23 18:14

50'Εκτέλεση φάουλ από εξαιρετική θέση από τον Τσούμπερ, η μπάλα έφυγε δίπλα από το οριζόντιο δοκάρι

26-11-23 18:08

47' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Ελίασον μπήκε από δεξιά, συνέκλινε, το σουτ του όμως πέρασε άουτ.

26-11-23 18:07

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος

26-11-23 17:46

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

26-11-23 17:45

26-11-23 17:40

39' Έξυπνη μπαλιά του Σιντιμπέ προς τον Τσούμπερ, δεν μπορεί να κατεβάσει εντός της περιοχής του ΠΑΣ ο Ελβετός άσος.

26-11-23 17:34

37' Καίρια παρέμβαση με τάκλιν από τον Κάλενς σε αντεπίθεση του ΠΑΣ.

26-11-23 17:32

32' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Ο Σιντιμπέ έδωσε στον Τσούμπερ μέσα στην περιοχή, εκείνος στον Μάνταλο που σούταρε, ο Κλέιμαν απέκρουσε και στην επαναφορά το σουτ του Γκατσίνοβιτς βγήκε άουτ.

26-11-23 17:31

30' Ο Ροσέρο βγήκε απέναντι από τον Στάνκοβιτς που τον νίκησε σε τετ α τετ, αλλά ο παίκτης του ΠΑΣ είναι οφσάιντ

Πάντως το ριπλέι δεν βοήθησε για το αν ήταν όντως οφσάιντ

26-11-23 17:29

27' Σουτ του Τζίμα εκτός περιοχής, πέφτει και μπλοκάρει ο Στάνκοβιτς.

26-11-23 17:26

26' Δοκάρι για την ΑΕΚ

Ο Τσούμπερ έπιασε την κεφαλιά, ο Κλέιμαν απέκρουσε, η μπάλα στρώθηκε στον Ελβετό ο οποίος σούταρε άουτ, παρότι ο Ισραηλινός τερματοφύλακας ήταν εξουδετερωμένος.

26-11-23 17:23

24' Ευκαιρία για την ΑΕΚ: Οι παίκτες της Ένωσης έκρυψαν τη μπάλα, καταπληκτικό 1-2 του Μάνταλου με τον Τσούμπερ ο Ελβετός όμως δεν έδωσε ξανά πίσω στον Έλληνα μεσοεπιθετικό όπως έπρεπε για να γίνει το 0-2.

26-11-23 17:20

21' Σουτ του Σιμάνσκι πάνω στον Κλέιμαν

26-11-23 17:18

19' Μακρινό σουτ του Γκατσίνοβιτς, η μπάλα έφυγε άουτ.

26-11-23 17:15

16' Σουτ του Πινέδα εκτός περιοχής ο Κλέιμαν διώχνει σε κόρνερ

26-11-23 17:14

12' Ο Γκατσίνοβιτς συγκλίνει, πιάνει και το σουτ, με τον Κλέιμαν να μπλοκάρει.

26-11-23 17:09

10' Δοκάρι για τον ΠΑΣ!

Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ. Αρχικά ο Στάνκοβιτς είπε ΟΧΙ στον Μπάλαν στην επαναφορά ο Παμλίδης αστοχεί προ κενής εστίας στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι!

26-11-23 17:06

7' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ

Ο Σιντιμπέ πάσαρε για τον Ελίασον, εκείνος μοίρασε στον Πινέδα που με τη μία έδωσε στον Τσούμπερ, ο οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ

26-11-23 17:05

5' Καταπληκτικό τσίμπημα του Πινέδα που έπαιξε το 1-2 με Μάνταλο, αλλά στη συνέχεια η προσπάθεια ανακόπηκε.

4' Σουτ του Ελίασον πάνω στον Κλέιμαν

26-11-23 17:04

3' Ο Γκατσίνοβιτς κλέβει τη μπάλα ανάμεσα σε δύο, σέντραρε, αλλά ο Καραχάλιος έκοψε σε κόρνερ προ του Τσούμπερ.

26-11-23 17:02

2' Σουτ εκτός περιοχής του Σιμάνσκι, η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

Με πορτοκαλί εμφάνιση η ΑΕΚ

26-11-23 16:26

Σέντρα στο ματς

26-11-23 16:17

Χωρίς τον Έκι Πόνσε και με τον Στίβεν Τσούμπερ στην κορυφή της επίθεσης παρέα με τον Πέτρο Μάνταλο, παρατάσσει την ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννενα ο Ματίας Αλμέιδα. Η Ένωση, λοιπόν, θα παίξει με τον Στάνκοβιτς κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα θα είναι οι Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς και Μοχαμάντι. Ο Σιμάνσκι θα είναι στο κέντρο μαζί με τον Πινέδα, με τον Ελίασον δεξιά και τον Γκατσίνοβιτς αριστερά. Στην επίθεση, όπως προείπαμε, θα ξεκινήσουν οι Μάνταλος και Τσούμπερ.

26-11-23 11:35

Διαιτητές: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος, Κωνσταντίνος Ψάρρης, Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου

4ος Διαιτητής: Δημήτριος Μαλούτας

Έπειτα από έξι διαδοχικές νίκες της ΑΕΚ εντός και εκτός έδρας για το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδος, ο ΠΑΣ Γιάννινα την περσινή σεζόν επικράτησε με 2-1 στην Ήπειρο και έσπασε ένα σερί που είχε ξεκινήσει μετά την εκτός έδρας επικράτηση του επί των Κιτρινόμαυρων στις 27 Ιανουαρίου 2021 με 2-0 στο ΟΑΚΑ.

Παράλληλα, ο ΠΑΣ με αυτή τη νίκη έβαλε τέλος σε ένα σερί που είχε δημιουργήσει η ΑΕΚ με επτά επισκέψεις στα Γιάννινα χωρίς ήττα, το οποίο ήταν και το μεγαλύτερο που έχει δημιουργήσει σε εκτός έδρας παιχνίδια της με την ομάδα της Ηπείρου.

Αυτή είναι η 27η συνάντηση των δύο αντιπάλων με γηπεδούχο τον ΠΑΣ Γιάννινα και στις προηγούμενες έχει επικρατήσει η ομάδα της Ηπείρου 8 φορές, η ΑΕΚ επίσης 8 και τα υπόλοιπα δέκα ματς έχουν ολοκληρωθεί ισόπαλα.

Το πρώτο τους ραντεβού τελείωσε με λευκή ισοπαλία, ενώ και στην δεύτερη επίσκεψη της εκεί η ΑΕΚ δεν σκόραρε και ηττήθηκε με 2-0 (4’ Άλβαρες, 88’ Γραμμενιάτης).

Είναι χαρακτηριστικό πως στα τρία από τα τέσσερα πρώτα της παιχνίδια η ΑΕΚ δεν σκόραρε στα Γιάννινα και αυτό δεν συνέβη ποτέ στη συνέχεια, αφού από τότε δεν υπάρχει ούτε δεύτερο διαδοχικό ματς που να μην έχει βρει δίχτυα εκεί.

Το πιο συχνό σκορ στις 26 αναμετρήσεις ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι η ισοπαλία με 1-1 που έχει πέντε εμφανίσεις. Στην δεύτερη θέση βρίσκονται το 2-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα, το 0-0 και το 1-0 υπέρ της ΑΕΚ.

Ο Ντέμης Νικολαΐδης με τρία γκολ είναι ο ποδοσφαιριστής που έχει σκοράρει περισσότερες φορές σε αναμετρήσεις ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και την ΑΕΚ. Ο Βαγγέλης Βλάχος έχει δύο τέρματα στο ίδιο ματς, όπως και ο Αποστόλοφ για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Διπλά γκολ έχουν ακόμα οι Νικολαΐδης, Πόνσε, Περέα.