Facebook Pixel Επική ανατροπή από τον Κόροιβο, επέστρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο
| 2016-10-29 19:23:00

Επική ανατροπή από τον Κόροιβο, επέστρεψε στις νίκες το Ρέθυμνο

Πραγματοποιώντας μία επική ανατροπή και γυρνώντας από το -16 (43-59) ο Κόροιβος κάνοντας “όργια” μόνο στο τελεταίο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan.gr Basket League (74-71).

Με το τζάμπολ του αγώνα η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλο έδειξε με το καλημέρα πως είναι έτοιμη να απογοητεύσει για ακόμα μία φορά την ομάδα της Ηλείας και όντας εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, έκλεισε στο +7 (10-17) το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη συνέχεια, με τον Ντέβιν Βαν Όστρουμ να τραβάει το κουπί στην επίθεση και τον Μπράουν να είναι σε τρομερή φόρμα κάνοντας ευτυχυσμένους τους συμπαίκτες του, (7 ασίστ στο πρώτο ημίχρονο) ο Κόροιβος μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση και να πάει στ’ αποδυτήρια μόλις στο -3.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων απέναντι στην ομάδα-έκπληξη του πρωταθλήματος και τα “αστέρια” του Χάρη Μαρκόπουλου με ένα εντυπωσιακό σερί 11-24, νόμιζαν πως “κλείδωσαν” ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Η ομάδα της Αμαλιάδας θέλησε να… ξυπνήσει 10 λεπτά πριν το σφύριγμα της λήξης και το έκανε. Με τους Μπράουν, Βαν Όστρουμ και Χολ να κάνουν ότι θέλουν, πραγματοποίησε ένα τρομερό σερί 31-12 στην τέταρτη περίοδο παίρνοντας το θετικό αποτέλεσμα και ο Ντίνος Καλαμπάκος έκανε γεγονός την πρώτη του νίκη στα μεγάλα σαλόνια.

Με «καυτή» τριάδα το Ρέθυμνο!

Με κορυφαίους τους Τάλτον, Άρνολντ και Φιτζπάτρικ το Ρέθυμνο επικράτησε 88-79 του Λαυρίου και έτσι επέστρεψε στις νίκες μετά την απώλεια που είχε στην Πάτρα από τον Απόλλωνα.
Δεν… αστειεύεται στην έδρα του το Ρέθυμνο! Οι Κρητικοί είχαν σε μεγάλη ημέρα την τριάδα των Τάλτον, Άρνολντ και Φιτζπάτρικ και έτσι νίκησαν 88-79 το Λαύριο.

Ο πρώτος είχε 17 πόντους, ο δεύτερος 16 και ο τρίτος 15 για την ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη, ενώ από τους φιλοξενούμενους έκανε ό,τι μπορούσε ο Μπολντς με 18 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημά της ήταν η αναμέτρηση (7-7), με το Λαύριο να βάζει δύσκολα στο Ρέθυμνο. Στη συνέχεια, οι Κρητικοί κατάφεραν να κάνουν ένα 5-0 (12-7), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με ένα 6-0 για να πάρουν το προβάδισμα (12-13). Όμως, στα τελευταία τέσσερα λεπτά της πρώτης περιόδου, η ομάδα του Τόνι Κωνσταντινίδη έσφιξε την άμυνά της και με τον Άρνολντ να… ενεργοποιείται επιθετικά, διαμόρφωσε το 20-16.

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου, το Λαύριο ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι (22-22). Ωστόσο, η αντίδραση του Ρεθύμνου ήταν πάλι μέσω της άμυνά του, καθώς του έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγει ακόμη και στο +10 (34-24), περίπου δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι έριξαν τις στροφές τους, με την ομάδα του Σερέλη να μειώνει σε 36-29.

Μπολντς και Τζόνσον μπήκαν πολύ «ζεστοί» στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι το Λαύριο όχι μόνο δεν επέτρεψε στο Ρέθυμνο να ξεφύγει στο σκορ, αλλά έφερε τη διαφορά στο καλάθι (44-42). Κάπου στα μισά του δεκαλέπτου, οι Κρητικοί «αφυπνίστηκαν» και έτσι πήραν ξανά μία απόσταση ασφαλείας (53-45), ενώ έφτασαν ακόμη και στο +11 (60-49), με τον Κακλαμανάκη να κάνει το 60-51 στο τέλος.

Με δύο τρίποντα του Πάντερ, το Λαύριο πλησίασε στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου (60-57), ενώ συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό μείωσε ακόμη περισσότερο (63-61). Ωστόσο, το Ρέθυμνο βρήκε τις απαντήσεις του από την περιφέρεια και έτσι πήγε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (74-63), στα μισά. Νέα αντίδραση από τους φιλοξενούμενους δεν ήρθε μέχρι τη λήξη του ματς και έτσι το Ρέθυμνο πήρε τη νίκη με το τελικό 88-79.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 36-29, 60-51, 88-79

Ρέθυμνο (Κωνσταντινίδης): Κώττας 4, Άρνολντ 16, Φιτζπάτρικ 15, Τάλτον 17 (3), Γιαννόπουλος 10 (2), Ραζής 2, Χριστοδούλου 3 (1), Σάφτενααρ 10, Καμπερίδης, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 3 (1), Έντουαρντς 8.

Λαύριο (Σερέλης): Χάμιλτον 8, Γιανγκ 9 (1), Αθανασούλας 8 (2), Κοκ 3, Μπολντς 18 (1), Τζόνσον 11 (1), Πάντερ 15 (3), Στεφανίδης, Περράκης 1, Γιαννακόπουλος 1, Κακλαμανάκης 5, Αναγνωστάκης.

Πηγή: ebasket.gr / sport-fm.gr