Facebook Pixel Άμα χάνεις και από την Κάχα Λαμποράλ...
| 2012-11-30 00:54:00

Άμα χάνεις και από την Κάχα Λαμποράλ...

Η Μιλάνο γκρέμισε ό,τι καλό είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο και εφτάψυχη Κάχα Λαμποράλ νίκησε 64-62.

Η ομάδα του Σκαριόλο προσπάθησε να κάνει ό,τι είχαν οι υπόλοιπες ομάδες που πέρασαν νικηφόρα από τη Βιτόρια. Χτύπησε στις αντίπαλες αμυντικές αδυναμίες και παίρνοντας διαφορά που έφτασε σταδιακά μέχρι τους 17 πόντους (40-23) απέκτησε τεράστιο αβαντάζ για τη συνέχεια. Είναι όμως τόσο απρόβλεπτη που ξαναέβαλαν τους γηπεδούχους στο παιχνίδι. Ο Σαν Εμετέριο "κουβάλησε" την Κάχα, η οποία αφού έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο -8 (45-53) έφτασε με τρίποντο του Λάμπε στο -1 (58-59).

Η συνέχεια ήταν συγκλονιστική. Ο Πολωνός σέντερ ισοφάρισε με μια βολή, προτού ο Κουκ με τρίποντο δώσει αέρα τριών πόντων στη Μιλάνο (62-59). Με ψυχή όμως η Κάχα, ισοφάρισε 62-62 με τον Σαν Εμετέριο και μετά το λάθος του Κουκ είχε την τελευταία επίθεση. Την επίθεση της νίκης. Ο Όλεσον κέρδισε φάουλ, αστόχησε στις βολές, ο Λάμπε όμως πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Ερτέλ που ευστόχησε κράτησε την ισπανική ομάδα στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 28-42, 45-53, 64-62

Πηγή: contra.gr