Facebook Pixel Η σημαδούρα στέρησε το βάθρο!
| 2013-07-27 15:40:00

Η σημαδούρα στέρησε το βάθρο!

Παρότι ήταν πρώτος μέχρι τον τελευταίο γύρο, ο Σπύρος Γιαννιώτης κατετάγη έκτος στην κούρσα των 25 χιλιομέτρων ανοιχτής θαλάσσης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βαρκελώνης.

Ο Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 10.000 μέτρα αυτή τη φορά έμεινε εκτός βάθρου. Στα 25 χλμ τερμάτισε στην έκτη θέση με χρόνο τέσσερις ώρες, 47 λεπτά και 31.3 δευτερόλεπτα.

Στον τελευταίο γύρο, ο Γιαννιώτης ήταν πρώτος, ωστόσο ένα λάθος που έκανε περνώντας μια σημαδούρα τον έκανε να χάσει τη θέση του με αποτέλεσμα να φτάσει στην έκτη θέση. Πρώτος αναδείχθηκε ο Τόμας Λουρτζ με χρόνο 4.47.27 δεύτερος ο Μπρίαν Ρίχεμαν και τρίτος ο Εβγένι Ντράτσεφ. Ο Αντώνης Φωκαΐδης τερμάτισε στη 17η θέση.

Η Ελλάδα ολοκλήρωσε έτσι το παγκόσμιο Πρωτάθλημα με ένα χρυσό για τον Γιαννιώτη στα 10.000 μέτρα, ένα αργυρό για την τριάδα Γιαννιώτης-Φωκαΐδης-Κέλλυ Αραούζου στο ομαδικό των 5000 μέτρων, δύο τέταρτες θέσεις για την Αραούζου στα 5 και στα 10 χιλιόμετρα και μία έκτη θέση, αυτή του Γιαννιώτη στα 25 χιλιόμετρα.